1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan’da Dürziler Hizbullah’a İhanet Etmiş!
Lübnan’da Dürziler Hizbullah’a İhanet Etmiş!

Lübnan’da Dürziler Hizbullah’a İhanet Etmiş!

WikiLeaks Lübnan’ı da karıştırdı. Dürzi lider Canbolat ve Hıristiyan partilerin 2006 Lübnan saldırısında İsrail’i destekledikleri ifade ediliyor.

23 Mart 2011 Çarşamba 14:56A+A-

Al Akbar gazetesinin yayımladığı telgraflar, 2006'da İsrail'in Lübnan'a yönelik operasyonuna Dürzi Lider Velid Canbolat ve Hıristiyan partilerin destek verdiğini ortaya koyuyor.

Lübnan'ın Al Akbar gazetesinde yayımlanan WikiLeaks belgeleri Lübnan'ı karıştırdı. Belgeler, İsrail'in 2006 yılında Lübnan'a düzenlediği ve yüzlerce sivilin ölümüne neden olan saldırı sırasında Lübnanlı politikacıların ABD'li diplomatlarla yaptıkları görüşmelerde İsrail'in Hizbullah'a yönelik operasyonuna destek verdiğini ortaya koyuyor. ABD'nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından merkeze gönderilen 17 Haziran 2006 tarihli ilk telgrafta son hükümet krizinde sürpriz biçimde Hizbullah ile birlikte hareket eden Dürzi Lider Velid Canbolat ve kabineden iki bakanın katıldığı bir görüşme yer alıyor. Telgrafa göre Canbolat, ABD'li diplomatlara şöyle diyor: Biz 14 Mart Koalisyonu olarak halka ateşkes çağrısı yapmak zorundayız ama İsrail, Hizbullah'ın askerî yeteneğini zayıflatana kadar operasyona devam etmeli."

'Temizleyin ama katletmeyin'

Telgraflardan bir diğerinde de Canbolat, ABD'li diplomatları "İsrail Güney Lübnan'ı Hizbullah'tan temizlesin ama katliamdan kaçınsın" diye uyarıyor.

7 Ağustos 2006 tarihli bir başka telgrafta ise ABD'nin Lübnan özel temsilcisi Jeff Feltman ile görüşen, aralarında dönemin Fuad Sinyora başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde bakanlık yapan politikacıların da olduğu Hıristiyan liderler ise net ifadelerle İsrail'in Hizbullah'a yönelik saldırılarını uzatmasını destekliyor.

Suriye'ye karşı bir araya gelen partilerin oluşturduğu 14 Mart Koalisyonu'nun üyesi olan Hıristiyan politikacılar telgrafa göre Başbakan Fuad Sinyora'nın benzer biçimde düşündüğünü söyleyerek "Hizbullah'ın ciddi bir biçimde devre dışı bırakılması için İsrail'in bir ya da iki hafta boyunca operasyonlara devam etmesine destek veriyorlar." Hıristiyan politikacılar ABD'li özel temsilciye Hizbullah'a karşı Sinyora hükümetinin elinin güçlendirilmesi için İsrail'in Seba Bahçeleri'nden çekilmesini de öneriyor.

Telgrafların yayımlanmasından sonra adı geçen bakanlardan birkaçı sözlerinin çarptırıldığını iddia ederek telgrafları yalanladı. Özellikle Canbolat'ın sözlerinin parçalı Lübnan siyasetinde nasıl kırılmalara neden olacağı merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT