1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan İçin 3’lü Zirve
Lübnan İçin 3’lü Zirve

Lübnan İçin 3’lü Zirve

Türkiye, Suriye ve Katar liderleri dün Lübnan krizi için Suriye’nin başkenti Şam’da üçlü zirvede bir araya geldi.

17 Ocak 2011 Pazartesi 22:05A+A-

 Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ve Katar Devlet Başkanı El Tani ile üç ülke dışişleri bakanlarının da katıldığı ve 2 saat 45 dakika süren zirvenin ardından yapılan açıklamada, Lübnan'daki sorunun çözüme kavuşturulması ve durumun kötüleşmesinin engellenmesi için mutabakata varıldığı açıklandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'daki krizle ilgili üçlü zirve toplantısı için dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Başbakan Erdoğan'ı Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıladı. İki lider; üçlü Lübnan zirvesinin yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçtiler.

Lübnan'da yaşanan hükümet krizinin aşılması amacıyla Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani katıldı.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye ve Katar'ın Dışişleri bakanları da hazır bulundu. Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Lübnan'daki durumun kötüleşmesinin engellenmesi için mutabakata varıldığı bildirildi. Lübnan'da yaşanan hükümet krizinin aşılması amacıyla Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen ve Türkiye, Suriye ile Katar'ın katıldığı 3'lü zirve 2 saat 45 dakika sürdü. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye ve Katar'ın Dışişleri bakanları da hazır bulundu. Zirveye katılan liderler daha sonra birlikte yemek yediler. Lübnan'daki hükümet kriziyle ilgili Şam'da düzenlenen Üçlü Zirve'ye ilişkin yapılan ortak açıklamada, zirveyi gerçekleştiren üç liderin, ''Lübnanlı taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye-Suudi Arabistan iyi niyet çabalarına dayalı olarak sorunun çözüme kavuşturulması ve durumun kötüleşmesinin engellenmesi hususlarının önemini vurguladıkları'' bildirildi. Geçtiğimiz hafta; Hizbullah'a ittifak gruplarına mensup 11 bakanın hükümetten çekilmesi üzerine Lübnan'da hükümet krizi doğmuştu. Lübnan'da eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili kurulacak BM destekli mahkeme konusunda taraflar arasında çıkan gerilimi giderme girişimleri de başarısız olmuştu. Lübnan Başbakanı Saad Hariri de geçen hafta Türkiye'ye gelerek Başbakan Erdoğan ile görüşmüştü.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Lübnan'daki durumun kötüleşmesinin engellenmesi için mutabakata varıldığı açıklandı. Açıklamada şöyle denildi: "Görüşmelerde başta Lübnan'da yaşanan kriz olmak üzere bölgedeki son gelişmelerle ilgili konular ele alınmıştır. Görüşmelerde üç lider, Lübnanlı taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye-Suudi Arabistan iyi niyet çabalarına dayalı olarak sorunun çözüme kavuşturulması ve durumun kötüleşmesinin engellenmesi hususlarının önemini vurgulamışlardır. Üç lider, Lübnan halkının çıkar ve istikrarını sağlayacak ve Lübnanlılara yardımcı olacak siyasi çabalar somutlaşıncaya kadar (yeni hükümetin kurulması için) Lübnan Parlamentosundaki istişarelerin ertelenmesi kararını memnuniyetle karşıladılar."

Başbakan Erdoğan, Şam'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda Suriye ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ziyaretinin asıl amacının Lübnan'ın yaşamakta olduğu sıkıntılar ve son olarak 11 bakanın istifasıyla ortaya çıkan hükümet bunalımının kısa sürede aşılabilmesi için yapılabilecekleri görüşmek olduğunu söyledi. Ziyarete ilişkin soruları da cevaplandıran Erdoğan, Lübnan kriziyle ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy ile bir telefon görüşmesi yapmadıklarını, bir yazılı davet mektubu aldığını belirtti. Erdoğan, "Bu mektuba olumlu cevabın verilmesi noktasında arkadaşlarımıza talimat verdim. Bu toplantıya, 7 ülkenin davet edildiği görülüyor. Bu toplantıyla ilgili olarak bize henüz bildirilen bir tarih yok, davet sahibi Fransa'dır. Bu davetin tarih olarak öyle zannediyorum ki bu hafta içinde belirlenerek bize bildirilmesi söz konusudur" dedi.

Yaptıkları görüşmede İran Cumhurbaşkanı'nın pazar-pazartesi bir temsilci göndereceğini belirttiğini ve İran Dışişleri Bakanı'nın bu akşam (dün) Türkiye'ye geleceğini bildiren Erdoğan, "Onunla da görüşmeleri yapacağız. İran Cumhurbaşkanı ile de telefon görüşmesiyle bu konuda etraflıca görüştük ve bugünkü görüşmelerde neler çıkar, ne gibi çözüm önerileri tespit ederiz. Resmi görüşmelerden sonra belirleyeceğimiz bir şeyi konuşmamız yerinde olmaz. Döndükten sonra da bir açıklamamız olacaktır" dedi.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT