1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan, Filistinli Mültecilerin Tüm Haklarını Vermeli!
Lübnan, Filistinli Mültecilerin Tüm Haklarını Vermeli!

Lübnan, Filistinli Mültecilerin Tüm Haklarını Vermeli!

Lübnan Parlamentosu'nun Filistinlilerin çalışma hakları ile ilgili kararını takdir eden Hamas, Filistinli mültecilere diğer tüm medeni hakların da bir an evvel verilmesini istedi.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 12:48A+A-

Lübnan Parlamentosu, Filistinlilerin Haklarıyla İlgili Kanunları Onayladı

Lübnan Parlamentosu, bugünkü (17 Ağustos Salı) oturumunda, 1946'da çıkan ve Filistinli mültecilere sadece belirli mesleklerde çalışma hakkı tanıyan iş kanununun 56. maddesine getirilen değişikliği onayladı.

Lübnan Parlamentosu ayrıca, Lübnan Üniversitesi'yle ilgili (665/97) numaralı kanunun 22. maddesiyle ilgili değişiklik önerisini ve sosyal yardımlaşma kanununda yapılan değişikliği kabul etti.

Yeni kanuna göre, sosyal yardımlaşma idaresi Filistinli işçilerin iştirakleri için müstakil bir hesap açacağı ve devlet hazinesinin veya sosyal yardımlaşma sandığının Filistinli işçilere yönelik herhangi bir yükümlülük üstlenmeyeceği, kanun kapsamına girenlerin hastalık ve annelik fonundan ve aile yardımından yararlanamayacağı ifade edildi.

Lübnan Çalışma Bakanı Butros Harb, acil durumların da sosyal yardımlaşma kanunu kapsamında olduğunu söyledi.

Lübnanlı milletvekilleri parlamentoda Filistinli mültecilere medeni haklarının verilmesi konusunu görüşürken, onlarca Filistinli mülteci de Beyrut'taki Riyad Es-Sulh Meydanı'nda gösteri yaptı.

Lübnan'daki Filistinli Mühendisler Birliği Başkanı Ahmed Ebu Cemi', "Lübnan'da yaşayan Filistinli mühendisler Filistinli mültecilerin binde birini ancak teşkil ettiğine göre birçok soru işareti akla geliyor: Bize çalışma hakkı verilmesinin neresi tehlikeli?" dedi.

Lübnan Parlamentosu'ndan Filistinli mültecilere insaflı yaklaşmasını talep eden Ebu Cemi', bugünkü oturumda Filistinli mültecilere medeni, insani ve sosyal tüm haklarının verilmesini istedi.

Hamas, Lübnan Parlamentosu'nun Filistinlilerle İlgili Kararını Takdir Etti

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Lübnan Parlamentosu'nun Filistinli mültecilerin daha önce mahrum bırakıldıkları meslek dallarında çalışmalarına izin veren kanunu onaylamasını doğru yönde atılmış bir adım olarak niteledi.

Hamas Hareketi Basın Bürosu dün (17 Ağustos Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride Lübnan Parlamentosu'nun onayı değerlendirilerek şu ifadelere yer verildi: "Bu adımı diğer başka adımların takip etmesi gerekir. Çünkü Filistinli mülteciler hâlâ serbest meslek sahibi olmaktan mahrumlar. Sağlık ve sosyal yardımlaşmadan payını almak, oturduğu evin mülkiyetini almak onun da hakkıdır."

Hamas Hareketi, Lübnanlı yetkililerden, Lübnan halkından kardeşleriyle birlikte onurlu bir hayat sürebilmeleri için Filistinli mültecilere tüm medeni haklarının bir an evvel verilmesini istedi.

"Bu insani haklar, Filistinli vatandaşın onurunu korumak için gereklidir" diyen Hamas, Filistinlilere haklarının verilmesinin Filistinli mültecileri bulundukları ülkelere kalıcı olarak yerleştirme ve tehcir politikalarına karşı mücadeleyi ve Filistinli mültecilerin vatanlarına dönüş azmini güçlendireceğini söyledi.

Lübnan Parlamentosu, dünkü oturumunda, 1946'da çıkan ve Filistinli mültecilere sadece belirli mesleklerde çalışma hakkı tanıyan iş kanununun 56. maddesine getirilen değişikliği onaylamıştı. (FEM)

HABERE YORUM KAT