1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan Cemaati İslamisi Kendini Yeniliyor
Lübnan Cemaati İslamisi Kendini Yeniliyor

Lübnan Cemaati İslamisi Kendini Yeniliyor

Müslüman Kardeşler'in Lübnan kanadı Cemaati İslami yeni vizyon duyurusunda bulunacak. Cemaatin kurulduğu günden bugüne ilk kez böyle bir girişimde bulunduğu bildirildi.

24 Haziran 2010 Perşembe 12:56A+A-

Lübnan İhvan hareketi olarak da bilinen Cemaat-i İslamiye önümüzdeki Salı günü basın toplantısında Lübnan politik arenasındaki konumuna ve gelecekteki dönemsel planlarına ilişkin bir vizyon duyurusunda bulunacak. Cemaatin oluşumundan bu yana ilk kez böyle bir plan hazırlığı sözkonusu.

Cemaat kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 1964'teki yapılanmadan bu yana ilk kez bir vizyon duyurusu yapılmış olacak. Vizyon, cemaatin ileriki aşamadaki çalışma esaslarıyla çeşitli iç ve dış konulara ilişkin duruşunu belirleyen politik ve hukuki yapıtaşlarını konu ediniyor.

Timeturk'ün edindiği belgeye göre vizyon, yedi eksen dahilinde konuyu ele almadan önce Lübnan'daki politik hareketin hukuki çerçevesini belirleyen genel seyri ve hedefleri içeriyor.

Yedi eksene gelince, ilki, cemaatin Lübnan'daki politik sisteme bakış açısı. Düşünülen öncelikli konulardan birisi, Taif anlaşmasına ait hükümlerin yürürlüğe konması noktasında daha fazla gecikilmemesi. Özellikle de politik mezhepçiliği ortadan kaldıracak bir Milli Komite oluşturulması ve demografik dengelere dayalı bir sistemin kabulü.

İkinci eksen, cemaatin, Lübnan'da İslam hukukunun uygulanmasına ilişkin konumu. Bu konudaki açıklamada, hiçbir grubun diğerlerine görüşünü, sistemini ve kendi hukuk anlayışını dayatamayacağı; İslam dininin, insanlara istemediklerini dayatma diye hususa onay vermediği belirtilmekte.

Üçüncü eksen ise Lübnanlılar arasında birlikte yaşama kurallarını ele almakta. Ve bu kurallar da geri kalan dört ekseni içeriyor.

- Ötekiye saygı, varlığını kabul ve sosyal ilişkileri sürdürme
- Adalet
- İşbirliği
- Ahlak kurallarına riayet

Deneyimin Özeti

Cemaat-i İslami siyasi büro başkanı Azzam el Eyyubi, verdiği demeçte, cemaatin ortaya koyduğu vizyonun, daha önceden var olan geçmiş yılların deneyiminin yazılı formata dönüşmüş bir özeti olduğunu bildirdi.

Meselenin vizyon değişimi olmadığını, hareketin olgun hale gelen tarih ve deneyiminin akılda tutulması amacıyla yazılı bir referans formatının güdüldüğünü ve böylelikle herkesin cemaatin performansını ölçme kriterine kavuştuğunu söyledi.


Azzam el-Eyyubi

Vizyon duyurusunun parlamento veya belediye seçimleri gibi günlük olaylarla ilgisi olmadığını zira bu gibi olayların politik vizyonu değil, dönemsel planları ilgilendirdiğini dile getirdi.

El-Eyyubi, vizyonun, cemaatin performansını daha disiplinize edeceğine dikkat çekti.

Açıklanacak vizyon, cemaatin Lübnan'daki diğer güçlerle ilişkisini konu ediniyor. Vizyona göre bu ilişki, " uzlaştığımız konularda işbirliği, uzlaşamadığımız konularda birbirimizi mazur görme" kuralından hareket ediyor. İhtilaftan ziyade ortak alanları arayıp bulma görevini ilke ediniyor.

Cemaat, vizyonda, ülke dahilinde bir düşman olmadığını, baş düşmanın Siyonizmin varlığı, yandaşları ve işbirlikçileri olduğunu belirtmektedir.

Cemaat, Lübnan'da sağlanan dengede direnişin rolünü vurgulayarak, direniş sayesinde iç kavga ve çekişmelerden uzak durulduğunu, savunma stratejisinde ortak bir çözüme ulaşıldığını, vatanı savunma noktasında toplumdaki tüm güç unsurlarına katılım imkanı verecek tarzda ordunun, halkın ve direnişin taşıdığı rolün önemine dikkat çekmektedir.

Seyir Özeti

Vizyon, Lübnan'daki Filistin gerçeğini eksen alışıyla farkını ortaya koymaktadır. Lübnan'daki Filistinlilerin meşru meselelerinin benimsenmesi gerektiği vizyonda belirtilmekte ve bunların başında Filistinlileri sivil ve insani haklardan mahrum bırakan kanunlarda düzeltme yapılması ve Nehr-ul Barid Mülteci Kampı'nda yeniden imar çalışmalarına hız verilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Vizyon, ümmetteki ayrışmayı artıran ve kırılgan Lübnan gerçeğine olumsuz yansıyan eksenler politikasına dahil olma yerine tüm Arap devletleriyle dengeli ilişkiler kurulmasına çalışılmasını, bir yandan hükümetler arası diğer yandan hükümetler ile halkları arası kaynaşmanın artırılmasına gayret edilmesini talep etmektedir.


İmad el-Hut

Cemaat-i İslamiye liderlerinden milletvekili İmad el Hut El-Cezire haber portalına verdiği demeçte, dönemsel plan araştırmasıyla geçen genel kurul formatındaki her organizasyon periyodu sonrası acil güncelleme gerektiren politik seyre ilave olarak cemaatin pratik uygulamalarda bulunduğunu belirtti.

El-Hut'a göre, ilan edilecek vizyon, cemaatin atacağı adımları belirleyen genel politik seyre uygun olacaktır. Zira cemaat, Suriye'deki kuruluşlarından gelecek kararları da gözönünde bulunduracak ve böylece politik vizyon havada kalmayacak aksine uzun politik seyrin özeti halini almış olacaktır.

Kaynak: Süleyman Şahin / Timeturk

HABERE YORUM KAT