1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libyalı Muhalifler: Beyda'yı Ele Geçirdik!
Libyalı Muhalifler: Beydayı Ele Geçirdik!

Libyalı Muhalifler: Beyda'yı Ele Geçirdik!

Libya'da gösterilerin en yoğun yaşandığı kentlerden Beyda'da kontrolün muhaliflere geçtiği iddia ediliyor; Kaddafi ise oğluyla beraber isyanı önleme turunda.

18 Şubat 2011 Cuma 18:08A+A-

Libya'da gösterilerin en yoğun yaşandığı ve güvenlik güçlerinin daha önce keskin nişancılarla beş kişiyi öldürdüğü Beyida'da kontrolün eylemcilerin eline geçtiği iddia edildi. Kaddafi başkentte, oğlu ise Bingazi'de polislerin yanına giderek moral verdi.

Sürgündeki iki ayrı Libyalı muhalif örgüt tarafından dile getirilen iddiaya göre, bazı yerel polis güçlerinin de göstericilere katılmasının ardından, Beyida'da eylemciler kontrolü ele aldı. Libya İnsan Hakları Dayanışma grubu adına açıklama yapan Gimma Omami ve Doğruluk ve Adalet için Libya Komitesi adına konuşan Fethi Varfali, "Beyida halkın elinde. Kaddafi rejimi şehirde kontrolü kaybetti" iddiasında bulundu.

İki sözcünün şehirdeki muhalif göstericilerden aldıkları bilgilere dayandırdıkları bu haber bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamıyor.

KADDAFİ İLE OĞLU İSYANI ÖNLEME TURUNDA

Libya lideri Kaddafi dün gece başkentte halkın arasında dolaşarak gösterilere karşı hükümetin güçlü durduğu mesajını verdi.

Resmi Libya ajansına göre, Kaddafi'nin kafilesi Trablus turundayken bir oğlu da doğuda protestoların merkezi olan Bingazi'ye giderek, güvenlik güçlerini ziyaret etti, halka mali yardım sözünü yineledi.

Amerikan insan hakları örgütü Human Rights Watch, Libya'da Çarşamba ve Perşembe günü çıkan çatışmalarda 24 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Libyalı muhalifler bugün Cuma namazı sonrası gösterilerde hayatını kaybedenler için tekrar bir araya gelme kararı aldı. Cuma namazı sonrası gerçekleştirilecek gösterilere binlerce kişinin katılması bekleniyor. Ama ülkeden sağlıklı bilgil alınamıyor.

BİNGAZİ İMAMINDAN EL CEZİRE'YE ELEŞTİRİ

Libya'nın büyük şehirlerinden Bingazi'de son günlerde gerçekleştirilen Kaddafi karşıtı gösteriler sonrası bugün açıklama yapan Bingazi Camii İmamı Abdullah el Varfalli, el Cezire kanalını sert bir dille eleştirdi.

EL Varfalli, El Cezire'nin Kaddafi karşıtı muhalifler ile ilgili yeterince haber vermediğini dile getirdi.

BİNGAZİ'DE MAHKUMLAR CEZAEVİNDEN KAÇTI

Bu arada Bingazi'de çok sayıda mahkumun cezaevinden kaçtığı öne sürülüyor. Yerel Kurina gazetesinin yazı işleri müdürü Ramazan Briki'ey göre, El Kuyfiye cezaevinde isyan çıktığı ve isyan sonrası çok sayıda mahkum hapishaneyi terketmeyi başardı.

Briki, mahkumların kentteki başsavcılık bürosunu, bir bankayı ve bir karakolu ateşe verdiğini söyledi.

Öte yandan İnsan Hakları izleme Örgütü (HRW), polisin göstericilere müdahalesinde ölenlerin sayısının 8'i Bingazi'de olmak üzere 24 olduğunu açıkladı.

Bu arada bir insan hakları örgütü ise Bingazi ve Beyda'daki gösteriler sırasında Kaddafi güçlerinin en az 50 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT