1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. 'Libya'da Yasaların Kaynağı İslam Olacak!'
Libyada Yasaların Kaynağı İslam Olacak!

'Libya'da Yasaların Kaynağı İslam Olacak!'

Libya’da Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, yeni Libya'da yasaların kaynağının İslam olacağını söyledi.

14 Eylül 2011 Çarşamba 11:10A+A-

Mustafa Abdülcelil, Kaddafi yönetiminin devrilmesinin ardından ilk kez, Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda halka hitap etti.

Trablus'ta ilk kez halka seslenen Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Abdülcelil, "Sağ ya da sol, hiçbir aşırılıktan yana ideolojiyi kabul etmeyeceğiz. Ilımlı İslamın olduğu Müslüman bir halkız, bu yolda kalmaya devam edeceğiz" dedi.

Geçmişte Kaddafi’nin destekçilerinin toplandığı, şimdi Şehitler Meydanı diye anılan alanda yaptığı konuşmada Abdülcelil, Trablus'un çok az can kaybıyla ele geçirilmesinin mucize olduğunu da ifade etti.

Kadınlar da hükümette olacak

Yeni Libya’da yasaların kaynağının İslam olacağını söyleyen Abdülcelil, hukuk devleti anlayışına ve refaha dayalı, şeriatın temel alındığı bir mevzuatı hedeflediklerini belirtti. Abdülcelil, yeni hükümette bakanlık ve büyükelçilik görevlerine kadınların da getirileceğini vurguladı.

Muhaliflerin safına geçmeden önce Kaddafi’nin eski adalet bakanı olan Abdülcelil, isyan hareketine önderlikte öne çıkan UGK’yi altı ay önce, ülkenin batısındaki Bingazi kentinde kurmuştu. Başkentin ağustos sonunda muhaliflerin eline geçmesi ve yönetimin devrilmesinin ardından bazı muhalif liderler yeni hükümet çalışmaları için Trablus’a gitmişti.

***

Goga: Kaddafi Sebha’da olabilir

Öte yandan Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Abdülhafiz Goga, Kaddafi yanlılarının elinde bulunan ve çatışmaların sürdüğü Sirte ve Beni Velid’i birkaç gün içinde ele geçireceklerini, ancak ülkenin güneyindeki çölde bulunan Sebha’yı almanın zor olabileceğini söyledi. Kaddafi’nin ailesi ve yandaşlarının ülkeyi terk etmeye başladığını belirten Goga, bunun Kaddafi yanlılarının umutlarının tükendiği anlamına geldiğini vurguladı.

Nijer’den Kaddafi’nin oğlu Saadi ve diğer yöneticilerin iadesini isteyeceklerini söyleyen Goga, “Kaddafi’nin tam olarak nerede olduğunu bilmiyoruz ama Sebha’da olduğunu tahmin ediyoruz” dedi. Sebha’da ciddi bir direniş beklediklerini ifade eden Goga, “Libya tamamen özgürleştirilene kadar UGK, Trablus’a taşınmayacak” dedi.

Generaller siyasi statü istiyor

Öte yandan, Nijerli bir yetkili Kaddafi’nin üç generalinin siyasi mülteci statüsü elde etmek için önceki gece başkent Niamey’e geldiklerini söyledi. Kaddafi’nin oğullarından Saadi’nin ise hala Agadez’de olduğunu belirten Kent Konseyi yetkilisi, Tuareg liderlerinin, firari konumuna düşmelerini önlemek amacıyla, Kaddafi rejimine bağlı kişileri kabul etmesi için hükümete baskı yaptığını da açıkladı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum