1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Kan Gövdeyi Götürüyor!
Libyada Kan Gövdeyi Götürüyor!

Libya'da Kan Gövdeyi Götürüyor!

Libya'da çatışmalar sürüyor... Diktatör Kaddafi ve ailesine karşı başlatılan isyan ateşi tüm ülkeyi sarıyor... Çok sayıda ölü var!!!

25 Şubat 2011 Cuma 17:00A+A-

25 ŞUBAT CUMA

17:00 - Dört Stratejik Merkezden Biri Düştü

Doğuda yakılan isyan ateşi kıyıyı baştan başa katederek Libya'nın batısına ulaştı, demir yumruk Muammer Kaddafi köşeye sıkıştı. Ülke üzerindeki hakimiyeti giderek azalan Libya lideri Kaddafi'nin kaderini 4 stratejik merkez belirleyecek.

 

Kaddafi'nin geleceğine başkent Trablus, memleketi Sirte şehri, Sirte Körfezinin petrol sahaları Ras Lanuf ve Marsa el-Brega damgasını vuracak. Bu stratejik merkezden biri olan el Brega isyancıların elin geçti.

16:00 - LİBYA ÜÇE BÖLÜNDÜ

Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, ilk kez ülkenin bazı kentlerinin kontrollerinden çıktığını ve Libya'nın bölünmüş durumda olduğunu itiraf etti. Oğul Kaddafi, Bingazi ve çevresinin muhaliflerin eline geçtiğini belirterek buralarda iki ayrı devletin ilan edildiğini söyledi.

13:00- BM Güvenlik Konseyi Libya'ya yaptırım uygulanmasını öngören karar tasarısını görüşmek üzere bugün yeniden toplanıyor.

11:35- TARBLUS'TA ÇATIŞMALAR

Kaddafi yanlısı güçler, başkent çevresinde hükümetin kontrolündeki küçük bir alanı genişletme çabasında. Bölgedeki en şiddetli çatışmalar, Trablus'un yaklaşık 50 kilometre batısındaki Zaviye kentinde. Bir görgü tanığı, camide bulunan protestoculara düzenlenen saldırıda ağır silahların kullanıldığını, en az 10 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

10:15 - Yüzde 150 Zam

Libya'da, Kaddafi'nin istifa etmesi yönünde yapılan protesto gösterileri üzerine hükümet, halka özel ödenek yapılması kararı aldı. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, maaşlara zam ve gıda yardımı yapılacağı, harçlık verileceği belirtildi.

Açıklamada, artan gıda fiyatlarını karşılamak için her ailenin 500 Libya dinarı (400 dolar) alacağı ve bazı kamu sektörü çalışanlarının maaşlarına yüzde 150 oranında zam yapılacağı bildirildi.

09:00 - Zaviye'de 23 Kişi Öldü

Libya'nın başkenti Trablus'un 60 kilometre batısında bulunan Zaviye şehrindeki diktatör Kaddafi'ye bağlı kuvvetlerle muhalifler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 23'e yükseldiği, 44 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

08:45 - WikiLeaks: Libya'ya Ait Milyarlarca Dolar Abd Bankalarında Yatıyor

İnternet sitesi WikiLeaks, petrol zengini Libya'nın ABD bankalarındaki hesaplarında milyarlarca dolar paraya sahip olduğunu belirtti. 

Trablus'taki ABD Büyükelçiliğinin bir mesajını yayımlayan WikiLeaks, Libya'nın 32 milyar dolara sahip olduğunu ve birçok ABD bankasının da Libya'ya ait 300 ile 500 milyon dolar arasındaki parayı işletiğini kaydetti. 

08:00 - Libya'ya Yaptırım Hazırlığı

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, Fransa ve İngiltere'nin Libya'da yaşanan olaylar nedeniyle silah ambargosu, mali yaptırımlar ve  Uluslararası Ceza Mahkemesinin Libya liderlerini insanlığa karşı suçla itham etmesini içeren bir tasarı hazırlığında olduğunu açıkladı. BM Güvenlik Konseyi'nin tasarıyı görüşmek üzere bugün toplanması bekleniyor.

07:50 - Tahliyeler Sürüyor

Dışişleri Bakanlığı'nda oluşturulan Libya Kriz Merkezi'nden tahliyelerle ilgili açıklamalar sürüyor. Bakanlık son olarak 4 askeri uçakla toplam 418 Türkiye vatandaşının tahliyesinin yapıldığını duyurdu, yeni planlamayı da duyurdu.

07:00 - Ortadoğu'da İsyan Kardeşliği

Ülkelerindeki yönetimleri deviren Tunus ve Mısırlılar, Libya halkına yardım kampanyaları düzenliyor. Kendi özgürlükleri için savaştıktan sonra kapı komşularında acı çekenlere duyarsız kalamayacaklarını ifade eden gönüllüler, kan bağışı, sahra hastaneleri, gıda ve ilaç yardımları için organizasyonlar yapıyor.

24 ŞUBAT PERŞEMBE

17:00 - KADDAFİ YİNE TEHDİT ETTİ, EL-KAİDE'Yİ SUÇLADI!

Kaddafi, kendi televizyonuna telefonla bağlanarak açıkalama yaptı. Kaddafi yine tehditler savurdu, El Kaide'yi suçladı. Kaddafi bütün ülkeyi yıkımla tehdit etti. Çocuklarını sokaktan almaları yönünde aileleri uyaran diktatör Kaddafi, göstericileri El Kaide'nin örgütlediğini ve Libya'da yaşananların tek sorumlusunun El Kaide olduğunu belirtti.

16:40 - NATO: Libya'ya Müdahale Etmeyeceğiz!

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ittifakın Libya'ya herhangi bir müdahale planı olmadığını söyledi. Ukrayna'yı ziyaret eden Rasmussen, basına yaptığı açıklamada, "Olumsuz yansımaları olsa da Libya'daki durumu NATO ve müttefiklerine doğrudan tehdit olarak değerlendirmediklerini" belirtti. 

15:15 - Paralı Askerler Etkisiz Hale Getiriliyor

Bingazi kentinde Kaddafi'nin Afrika ülkelerinden getirip yetiştirdiği paralı askerlerin kullandığı bir yerleşkenin yerle bir edildiği ve kentin kontrolünün ele geçirilmesinin ardından kurulun güvenlik komitesinin '36 paralı askeri' gözaltına aldığı bildirildi.

14:30 - Kaddafi'ye bağlı çeteler Kaddafi'nin emriyle halkı kurşuna diziyorlar.

Bu arada Libya'nın batısındaki Mistrata ile doğusundaki Bingazi ve Tobruk'tan sonra Derna'da da kontrolün göstericilere geçtiği bildiriliyor. Bu bölgelerde bazı ordu mensuplarının da protestocuların saflarına katıldığı gelen haberler arasında.

13:45 - FOTOĞRAFLAR VAHŞETİ ORTAYA KOYUYOR!

Libya'dan bugün yansıyan fotoğraf kareleri, Kaddafi diktasının sergilediği vahşeti gözler önüne serdi. Birçok cesedin gövdeden aşağısının olmadığı; cesetlerin parçalandığı, uzuvların dağıldığını resmeden fotoğrafları maalesef sitemizden yayınlayamıyoruz.

13:19 - Kaddafi'nin yardımcısı Mısır'a sığındı

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin en yakın yardımcılarından Ahmed Kaddaf-el Dam, rejimin protestoculara kanlı müdahalesini protesto ederek Kahire'ye sığındığını söyledi.

13:13 - Kaddafi açıklama yapacak

El Arabia televizyonu, Lİbya lideri Muammer Kaddafi'nin biraz sonra canlı yayına çıkacağını bildirdi.

13:10 - Misurata'da çatışmalar sürüyor

Reuters haber ajansı, Libya'nın Misurata'da kentinde Kaddafi yandaşlarının muhaliflere saldırdığını ve çok sayıda can kaybının olduğunu bildirdi.

11:44 - Zuara Kaddafi karşıtlarının eline geçti

Libya'nın başkenti Trablus'a 120 kilometre uzaklıktaki Zuara şehrinin de Libya lideri Muammer Kaddafi karşıtı milis güçlerin eline geçtiği bildirildi. Libya'da çalışan ve sınırı geçerek Tunus'a gelen Mısırlı işçiler, Zuara şehrinin de düştüğünü ifade etti.

11:30 - LİBYA ORDUSU CAMİYİ VURDU

El Cezire televizyonu, Libya ordusuna bağlı askerlerin, Zaviye kentindeki bir camiye açtıkları ateşte 7 kişinin öldüğünü, 49 kişinin de yaralandığını duyurdu.

09:55 - Libya'da iki ayrı firmada çalışan toplam 343 Türk işçi İstanbul'a getirildi.

09:52 Libya hükümet, göstericilerden silahlarını teslim etmelerini istedi. Libya Halk Güvenlik Komitesi tarafından bugün canlı olarak televizyondan okunan bildiride ayrıca protesto göstericilerinin liderleri hakkında bilgi verenlere ödül verileceği duyuruldu.

06:40 - Musratha'da çok sayıda ölü var

Libya'nın üçüncü büyük kenti Musratha'da Kaddafi'ye sadık kalmış güvenlik güçlerinin Kaddafi karşıtı göstericilere karşı aşırı sert bir müdahalede bulunduğu ve bu müdahalenin çok sayıda can kaybına yol açtığı bildirildi.

06:09 - Libya'daki iç karışıklık sebebiyle Türkiye vatandaşlarının yurda dönüşü devam ediyor. Doğuş Holding de bu ülkedeki 168 işçisini aileleriyle birlikte özel uçakla İstanbul'a getirdi.

03:04 - Libya'da mahsur kalan Türkleri taşıyan Orhangazi-1 Feribotu'ndan sonra Osmangazi-1 Feribotu da Marmaris Limanı'na yanaştı. 1500 yolcu tahliye ediliyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bingazi'den gelen 'Orhangazi 1' isimli feribotta 1525 yolcunun bulunduğunu söyledi.

***

23 ŞUBAT ÇARŞAMBA

16:40 - PİLOTLAR JETTEN ATLADI!

Libya'da 2 savaş jeti düştü, pilotlar paraşütle kurtuldu. Elde edilen bilgilere göre pilotların halkı bombalamamak için jetlerini düşürdükleri belirtildi.

16:25 - Libya'da adalet bakanı da istifa etti. İstifa eden bakan Muammer Kaddafi'nin Lockerbie saldırısıyla ilgili elinde kanıtlar bulunduğunu iddia etti.

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin en yakın yardımcısı Yusuf Savani de halka karşı uygulanan şiddetten rahatsız olduğunu belirterek istifa etti.

15:30 - TRABLUS'TA SİLAH SESLERİ DİNMİYOR!

Libya'nın başkenti Trablus'ta Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin sokaklarda ateş açtığı bildirildi. AP ajansının, bir görgü tanığına dayanarak verdiği haberde, silahlı Kaddafi yanlıları ve Kaddafi'nin paralı askerlerinin bu sabah sokaklarda ateş açtığı belirtildi.

MİSURATA GÖSTERİCİLERİN ELİNDE

Bu arada ülkenin batısındaki Misurata'da yönetim karşıtlarının kentin kontrolünü ele geçirdiği kaydedildi. Misurata'nın, hükümet karşıtı güçlerin eline geçen ilk batı kenti olduğu belirtildi. Bir tanık, halkın kenti korumak, caddeleri temizlemek ve yaralıların tedavisi için komiteler kurduğunu anlattı.

13:00- CMA-CGM adlı bir Fransız denizcilik şirketi, Libya'daki durum yüzünden, ülkedeki tüm limanlar ve terminallerin geçici bir süre için kapatıldığını açıkladı.

11:40 - Libya'da bugün bir Türkiye vatandaşının da öldürüldüğü bildirildi. Hayatını kaybeden kişinin Yunus Emre Çelik olduğu açıklandı. Çelik'in uzun namlulu silahla vurularak öldürüldüğü kaydedildi.

10:00 - Peru, Libya ile ilişkilerini kesti. Peru'dan yapılan açıklamada diğer devletlerin de ilişkilerinin kesmesinin gerekiği ifade edildi.

09:00 - Arap Birliği de halka saldırı emri veren Kaddafi yönetimini kınadı.

08:00- BM, Libya'yı kınadı ve saldırıların bir an önce durması çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum