1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da İsyan Ateşi Alevleniyor!
Libyada İsyan Ateşi Alevleniyor!

Libya'da İsyan Ateşi Alevleniyor!

Libya'da isyan ateşi tüm ülkeye yayıldı, Başbakanlık binası yanıyor. Libyalı iki elçi paralı askerleri halkın üzerine salan hükümeti protesto için istifa etti.

21 Şubat 2011 Pazartesi 14:58A+A-

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, isyancıların bazı bölgelerde ağır silahlar dahil birçok silahı ele geçirdiklerini ve Bingazi kentinde sivillerin kullandığı tankların dolaştığını söyledi. Halen doğrulanamayan açıklamalara göre ise Libya lideri Muammer Kaddafi'nin dün gece ülkeyi terk ettiği iddia ediliyor.

Öte yandan, isyanın en şiddetli olduğu şehir olan Bingazi'de sivil yönetimin çekildiği, ordunun ve paralı askerlerin sokaklara konuşlandığı haberleri geliyor. Bazı askeri birliklerin halkın yanına geçtiği, muhaliflerin şehrin kontrolünü ele aldığı bildirildi.

Bazı kaynaklar ölü sayısının bine ulaştığı yönünde. İnsan hakları örgütleri ise çoğu keskin nişancı ateşiyle vurulmuş 233 cesedin hastanelere getirildiğini duyurdu.

Ülkede internet bağlantısı kesilirken yabancı gazeteciler ise Libya'ya giremiyor.

BP ÇEKİLİYOR

İngiliz petrol devi BP Libya'daki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını durdurduğunu, çalışanlarını ülkeden çıkaracağını açıkladı. Şirket, çalışanların yüzde 40'ının İngiliz olduğunu belirtti.

Şehirde mahsur kalan Türklerin çıkartılabilmesi için gönderilen uçaklar sivil yetkili bulamadıkları için geri dönmek zorunda kaldı. Bunun üzerine harekete geçen Dışişleri Bakanlığı, İDO feribotlarını devreye sokma kararı aldı. 

BAŞBAKANLIK BİNASI YANIYOR

Reuters Ajansı, başkent Trablus'ta Başbakanlık Binası'nın muhaliflerce ateşe verildiğini bildirdi.

Bingazi havaalanının da yakıldığı iddia edildi. Reuters muhabiri, başkentteki hükümet binalarının ve özel şirketlere ait ofislerin yağmalandığını kaydetti. Başkentteki tüm karakolların yakıldığı da öne sürüldü.

İSTİFA HABERLERİ GELİYOR

Libya'nın, merkez Mısır'ın başkenti Kahire'de olan Arap Birliği'ndeki temsilcisi Abdül Menem el-Huni, hükümetin göstericilere karşı aşırı güç kullanmasını protesto edip, istifa etti.

Libya'nın Hindistan elçisi Ali Essavi de BBC'ye yaptığı açıklamada, hükümetin halka karşı kullandığı şiddeti ve paralı yabancı askerlerin kullanılmasını protesto etmek için istifa ettiğini söyledi.

El Cezire Arapça kanalında yer alan bir habere göre, ülkenin en büyük kabilelerinden ikisi Kaddafi karşıtı göstericilere katıldığını açıkladı. El Cezire, Libya'nın en güçlü aşireti olan ve eylemcilere katılan El Varfala'nın bir milyondan fazla üyesi olduğunu belirtti.

Libya'nın kuzeyindeki El Suveyye kabilesi lideri ise, dün yaptığı açıklamada, 24 saat içinde protestocuların durdurulamaması halinde Avrupa'ya petrol akışını durduracakları tehdidinde bulundu.

DEVLET TELEVİZYONU ELE GEÇİRİLDİ

El Cezire'de konuşan Libyalı bir âlim ise Kaddafi'ye karşı devrimde yer almanın her Libyalı için bir görev olduğunu söyleyerek direniş çağrısı yaptı.

Öte yandan, başkentteki devlet televizyonunun eylemciler tarafından ele geçirildiği iddia edildi.

KADDAFİ'NİN OĞLU TEHDİT ETTİ

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, dün akşam televizyondan yayınlanan konuşmasında, isyancıların silah ele geçirdiklerini ve onbinlerce kişinin Trablus'a gelmekte olduğunu belirterek, "Şu anda Bingazi'de sivillerin kullandığı tanklar dolaşıyor. El Bayda'da insanların tüfekleri var ve birçok silah deposu yağmalandı. Bizim silahlarımız var, ordunun silahları var, Libya'yı yıkmak isteyenlerin silahları var" dedi.

Libya ordusunun şimdi asayişi sağlamak için temel bir rolü bulunduğunu, çünkü sözkonusu olanın Libya'nın birliği ve istikrarı olduğunu söyleyen Kaddafi, "Libya bir yol ayrımında. İster bugün reformlar konusunda anlaşalım, ister binlere değil, ölenlere ağlamayalım, tüm Libya kan gölüne döner. Libya, Mısır veya Tunus değil. Libya ordusu büyük rol oynayacak, Tunus veya Mısır ordusu değil. Muammer Kaddafi, Zeynelabidin Bin Ali değil, Mübarek değil. Libya'dan bir parmak yer vermeyiz. Libya'da yaşayacak, Libya'da öleceğiz" diye konuştu.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, "Son adam kalana kadar, son ana kadar, son kurşun kalana kadar savaşacağız" dedi.

Ülkedeki devlet televizyonunda açıklamalarda bulunan Seyfülislam, ne pahasına olursa olsun Libya'daki güvenlik güçlerinin şiddeti durdurmak için güç kullanacağını belirtti. Ordunun, babasının arkasında olduğunu kaydeden Seyfülislam İslam, "6 gündür süren çatışmalar, petrol kuyularını alevler içerisinde bırakabilecek bir iç savaşa dönüşebilir" uyarısında bulundu.

Bazı askeri üslerin, tankların ve silahların protestocu güçlerin eline geçtiğini aktaran oğul Kaddafi, "Biz Tunus ve Mısır değiliz. Ordu yeterli derecede eğitimli olmadığı için gösteriler sırasında yanlışlar yaptı. Ancak batılı kaynakların verdiği kayıp rakamları abartılı. En fazla 84 kişi öldü" iddiasında da bulundu! Seyfülislam, şiddetin durmasının ardından ülkede reformlara gidileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT