1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Hükümet Karşıtı Gösteride Çatışma
Libyada Hükümet Karşıtı Gösteride Çatışma

Libya'da Hükümet Karşıtı Gösteride Çatışma

Arap dünyasında yönetimlere tepki büyüyor... Libya'nın Bingazi kentinde düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler sırasında çatışma çıktı.

16 Şubat 2011 Çarşamba 11:21A+A-

BBC'ye konuşan görgü tanıkları, hükümeti eleştiren Fethi Terbil adlı bir avukatın gözaltına alınmasının protestoları tetiklediğini söyledi.

Fethi Terbil'in daha sonra serbest bırakıldığı ancak gösterilerin sürdüğü belirtiliyor.

Terbil, Trablus'un Ebu Slim Cezaevi'nde 1996'da güvenlik güçlerince katledildikleri iddia edilen mahkumların yakınlarını temsil ediyor.

Avukatın, mahkum yakınlarına cezevinin yandığını söylediği ve onlara protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısı yapması sonrası gözaltına alındığı bildiriliyor.

Görgü tanıklarından biri, Bingazi'deki gösterilere bir aşamada yaklaşık 2000 kişinin katıldığını söyledi.

Libya'nın en büyük ikinci kenti olan Bingazi'de polise taşlar atıldığı, polisin de göstericilere karşı tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı, çatışma sonucu 10'u polis 14 kişinin yaralandığı gelen haberler arasında.

Sahil kentinde toplanan kalabalığın birkaç yüz kişiye indiği yolunda haberler var.

Görgü tanıkları ise olaylar nedeniyle korku içinde.

Libya Devlet Televizyonu'nda daha sonra Bingazi'de toplanıp hükümeti desteklediklerini belirten bazı kişilerin görüntüleri yayımlandı.

Libya hükümetinden ise şu ana kadar Bingazi'deki olaylarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

'Başbakanın istifası istendi'

Associated Press Haber Ajansı, Bingazi'de toplanan kalabalığın sloganlar atarak Başbakan Bağdadi Ali El Mahmudi'nin istifasını istediğini, Libya Cumhurbaşkanı Muammer Kaddafi'nin istifasının ise istenmediğini bildirdi.

Ajans, Mısır ve Tunus'ta olduğu gibi Libya'da da, Facebook gibi sosyal iletişim siteleri aracılığıyla halka yarın gösteriler düzenlemeleri çağrısı yapıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Muammer Kaddafi ise gösterilere kendisinin de katılabileceğini söyledi.

Orta Doğu bir süredir işsizlikten, zorlaşan yaşam koşullarından, yolsuzluklardan ve otokratik rejimlerden şikayetçi halkların protesto gösterilerine sahne oluyor.

Gösteriler sonrası geçen ay Tunus Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali devrilmiş ve ülkeden kaçmış, geçen hafta da Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa etmişti.

(BBC)

HABERE YORUM KAT