1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Gerilim Tırmanıyor... -CANLI-
Libyada Gerilim Tırmanıyor... -CANLI-

Libya'da Gerilim Tırmanıyor... -CANLI-

Kaddafi'ye bağlı güçlerin, ülkenin doğusundaki Brega kentinin kontrolünü yeniden ele geçirdiği haberleri, muhaliflerce yalanlandı... Kaddafi yine canlı yayında konuşuyor...

02 Mart 2011 Çarşamba 15:15A+A-

Kaddafi güçleri Ecdebiye'yi bombalıyor. ABD savaş gemileri Libya'ya yaklaşıyor, Arap Birliği askeri müdahaleyi reddetti; Kaddafi ise Trablus'ta dev gösteri hazırlığında…

Libya lideri Muammer Kaddafi, Trablus'ta toplantı düzenliyor. Toplantıda konuşan Kaddafi, üçüncü kez halkın karşısına geçerek haklılığını göstermeye çalışıyor. Kaddafi'nin konuşmaları sırasında salonda bulunanlar sık sık slogan atıyor. Kaddafi taraftarları, arada mikrofondan onu övücü sloganlar atıyor.

KADDAFİ DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR

İşte Kaddafi'nin açıklamalarından vurgular:

"Bütün dünyaya meydan okuyoruz. İktidarıma karşı olan bütün güçlere meydan okuyorum. Tarihsel deklarasyonumuzda yer alan bazı cümleleri hatırlatmak istiyorum. Bu deklarasyon, hiçbir parlamento ya da aracılık sistemi olmadan bu halkın demokrasiye yürüyüşünün belgesidir. Bu sistem doğrudan halkın sistemidir, aynı zamanda bir cumhuriyettir. Bu 1969 yılında ilan ettiğimiz bir deklarasyondur ve halkın iktidarı bu tarihten itibaren kurulmuştur. Bu deklarasyonla bütün Libya halkı, halk komiteleri yoluyla isteklerin ortaya koymuştur ve ortak kabul sergilenmiştir."

BENİM ARKAMDA HALK, ONLARIN ARKASINDA YABANCILAR VAR

Kaddafi, bu konuşmasında da başkan olmadığını, yetkilerin kendisinde değil halkta olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Adımın geçtiği bazı haberler görüyorum ve bunlara gülüyorum. Ben 70'lerde bir devrim yaptım ve gücü halka devrettim. Bu zor dönemde ben sadece devrimin sembolü durumundaydım. Benim artık devredeceğim bir iktidar yok. Çünkü iktidar halkta. İnsanlar, halk komitelerinde zorluklarla karşılaştıklarında benden yardım istediler. Halkın konferanslarına bile bana gönderilen davetle katılıyordum. Yetkimi kullanmak için orada bulunmuyordum sadece bu komitelere güç sağlamaya çalışıyordum. Benim ardımda kim var halk var. Peki onların ardında kim var yabancılar var. Bizim simgelerimize karşı çıkanların arkasında yabancı medya var."

Muhalifler, Kaddafi Güçlerinin Brega'yı Ele Geçirdiğini Yalanladı!

Libya'da direnişi yöneten "17 Şubat Koalisyonu", Kaddafi güçlerinin Masra El Brega kasabasını almaya çalıştığını ancak başarısız olduğunu açıkladı.

Libya'nın doğusunda Muammer Kaddafi kuvvetlerinin hedeflediği Brega kentindeki çatışmalarda iki kişi öldü. Görgü tanıklarının ifadesine göre, isyancılar tarafından kontrolünün yeniden ele geçirildiği kentteki çatışmalarda iki kişi öldü.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Sybella Wilkes Cenevre'de yaptığı açıklamada, bölgedeki BM görevlilerinin bildirdiğine göre, Libya'dan Tunus sınırına gelen kalabalığın kilometrelerce uzadığını belirterek, bu insanları tahliye etmek için uçak sağlanması çağrısı yaptı.

Wilkes, "Bölgedeki meslektaşlarım sınırı geçmek için acele eden kalabalığın kilometrelerce uzadığını bildirdiler. Dondurucu soğukta, yağmurda 3-4 gündür gece gündüz açık havadalar. Tam bir kaos. Mısır'a şimdiden 77 bin 320 kişi geçti. Tunus'a da aynı, belki 10 bin kişi daha fazla geçebildi. Yaklaşık 150 bin kişi Libya'dan kaçtı" dedi.

Ecdebiye Bombalanıyor!

Protestocuların kontrolündeki stratejik öneme sahip Ecdebiye kasabası ise havadan bombalanıyor. Görgü tanıklarına göre Kaddafi'ye bağlı güçler, başkent Trablus'un 750 kilometre doğusundaki bu kasabaya doğru karadan da ilerliyor.

Ecdebiye'de bulunan BBC muhabiri de yaklaşık 100 araçlık bir konvoyun kente yaklaştığını ve isyancıların saldırıya karşı durmaya çalıştığı haberini verdi. Tüm bu haberler bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

ARAP BİRLİĞİ LİBYA'YA MÜDAHALEYİ REDDETTİ

Arap Birliği dışişleri bakanları, Libya ile ilgili bugünkü toplantıda yabancı askeri müdahalenin reddedildiği karar tasarısını kabul etti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanan Arap Birliği, Libya yönetimine seslenerek "şiddeti durdurma" çağrısında bulundu.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında açılışı yapan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, örgüt bildirisini okurken Libya liderliğine çağrıda bulunarak, "Halkın meşru haklarına saygı duyulması gerektiğini" bildirdi.

"Libya'nın Arap dünyasının tamamen iç işi olduğunu" vurgulayan Arap Birliği, "Arap dünyasının yabancı müdahale istemediğini" belirtti.

Toplantıda, Kuzey Afrika ülkelerinde ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Merkezi Kahire'da bulunan Arap Birliği, halk ayaklanmasını bastırmak için güçlerinin şiddet uyguladığı Kaddafi'yi kınayarak, Libya heyetinin Birlikte temsilini askıya almıştı.

HABERE YORUM KAT