1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Geçici Hükümet Kuruluyor Ancak...
Libyada Geçici Hükümet Kuruluyor Ancak...

Libya'da Geçici Hükümet Kuruluyor Ancak...

Libya'nın devrik lideri Albay Muammer Kaddafi'nin oğullarından Saadi Kaddafi'nin Nijer'e sığındığı açıklandı.

12 Eylül 2011 Pazartesi 12:54A+A-

Nijer Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Marou Amadou, Kaddafi'nin bir konvoy eşliğinde başkent Niamey'e gittiğini söyledi. Muammer Kaddafi'nin ise nerede olduğu bilinmiyor. Kaddafi, Libya'da öleceğini söylemişti.

Kaddafi karşıtı güçler, başkent Trablus dahil ülkenin büyük bölümünde denetimi ele geçirmiş durumdalar. Bu güçler şimdi, hala Kaddafi yanlılarının elinde olan Sirte ve Beni Velid'i almaya çalışıyor.

NATO'nun hava desteği verdiği isyancılar, Pazar günü Beni Velid'e saldırılarını yoğunlaştırdı. İsyancıların oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi kent merkezine ulaşmak üzere olduklarını açıkladı.

Futbolcu ve sinemacı

Başkent Trablus'un muhalif güçler eline geçmesi ardından Kaddafi'nin eşi ve üç çocuğu iki hafta önce Cezayir'e kaçmıştı. Son birkaç gün içinde Nijer sınırında da Kaddafi yanlılarına ait konvoylar görülmeye başlanmıştı. 

Nijer Adalet Bakanı, Saadi Kaddafi'nin beraberindeki sekiz kişiyle bu konvoylardan biriyle Nijer'e geçtiğini açıkladı. Bakan, Kaddafi ve beraberindekilere insani gerekçelerle izin verdiklerini söyledi.

Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıyan Nijer Hükümeti, Muammer Kaddafi'ye ülkeye giriş izni verip vermeyeceği konusunda henüz bir karar almadığını açıklamıştı.

Geçen hafta Saadi Kaddafi'nin çatışmaların sona erdirilmesi konusunda isyancı güçlere görüşme teklifinde bulunduğu bildirilmişti. Ama bu girişim sonuçsuz kaldı.

Eski bir profesyonel futbolcu olan ve bazı İtalyan kulüplerinde oynayan Saadi Kaddafi, Libya futbol milli takımının kaptanlığını yaptı sonra da federasyon başkanı oldu.

Futbolu bıraktıktan sonra film yapımcısı olan Saadi Kaddafi'nin bu sektöre 100 milyon dolar yatırım yaptığı söyleniyor.

'10 gün içinde geçici hükümet'

Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nin hükümetine başkanlık eden Mahmud Cibril, ülkede geçici hükümetin 10 gün içinde kurulacağını açıkladı.

Cibril, isyancı kuvvetlerin "hala Libya'yı özgürlüğüne kavuşturma sürecinde olduğunu; cephelerde çatışmaların sürdüğünü", Libya hür olduğunda yeni bir hükümet kurulacağını belirtti.

Muhalif lider, oluşacak yönetimin henüz Kaddafi yandaşlarının denetimindekiler de dahil, Libya'nın tüm bölgelerinden temsilcileri kapsayacağını söyledi.

Cibril ayrıca Libya'nın yeniden petrol üretimine başladığını duyurdu. Ancak üretimin nerelerde yapıldığı ve miktarı konusunda bilgi vermedi.

Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya, isyan öncesinde ihracatının yüzde 85'ini Avrupa'ya satıyordu.

Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil de dün, isyancıların kenti ele geçirmesinden sonra ilk kez gittiği Trablus'ta yüzlerce kişinin sevinç gösterileriyle karşılandı.

Uçağı Metiga askeri üssüne inen Abdül Celil, muhalif kuvvetlerin geçen ay kenti ele geçirmesinden bu yana ilk kez başkente gitmiş oldu.

Ulusal Geçiş Konseyi geçtiğimiz haftalarda hükümetin hemen buraya taşınacağını ilan etmiş; ancak daha sonra güvenlik gerekçeleri ile bu karardan dönülmüştü.

Muhalifler Arasında Çatlak Var

Konsey çalışmalarını Bingazi'de sürdürürken, muhalifler arasında oluşan çatlakların giderilemediği bildiriliyor.

Trablus, Bingazi ve Misrata'daki gruplar arasında görüş ayrılıkları olduğu, Konsey'i tanımayan Misrata'daki muhaliflerin ele geçirilen tankları Konsey temsilcilerine teslim etmediği bildiriliyor.

Fransız haber ajansı AFP, Libya'nın batısında Kaddafi karşıtı iki grup savaşçının çatışmaya girmesi sonucu 12 kişinin öldüğünü, 16 kişinin yaralandığını bildiriyor.

HABERE YORUM KAT