1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Çatışmalar Sürüyor...
Libyada Çatışmalar Sürüyor...

Libya'da Çatışmalar Sürüyor...

Libya'da çatışmalar devam ediyor. İsmail Çoktan, Libya'daki son gelişmeleri El-Cezire'ye dayanarak sitemiz okuyucuları için aktardı.

20 Nisan 2011 Çarşamba 22:32A+A-

17 Şubat 2001 günü başlayan Libya devrimi Kaddafi'nin zorbalığıyla büyük bir savaşa dönmüş durumda. Ülkede muhalifler doğu bölgesinde Derne, Tobruk, El Bayda, Bingazi ve Ecdebiye'de hakimiyet kurarken Libya devlet başkanı batıdaki şehirlerden başkent Trablus, Zaviye, Zentan, Cebelul Garb, Sirte gibi şehirleri elinde tutuyor.

Orta kesimde bulunan stratejik petrol kentleri Ras Lanuf, Bin Cevvad, Brega ise iki taraf arasında sürekli el değiştiriyor.

Bunlardan başka bir şehir var ki şu anda adeta üzerine ölüm yağıyor: Misrata...

Misrata Sürekli Bombalanıyor

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Kaddafi'ye bağlı tugaylar Misrata'yı muhasara altında tutuyor.

Kente yakın mesafeden füzeler, tanklar ve havan toplarıyla yapılan saldırılarda hastanelere götürülen ölü ve yaralılar göze çarpıyor.

Libya 17 Şubat Devrim Gençliği hareketi üyelerinden biri El Cezire'ye verdiği mülakatta şunları söylüyor:

"Kaddafi tugayları yakın mesafeden tanklar, grad füzeleri ve havan toplarıyla akşama kadar kenti bombalıyor aramızdaki çatışmalar kentteki Trablus caddesi üzerine hakimiyet kurma mücadelesi olarak sürüyor fakat biz kenti bu tugaylardan tamamen temizlemek istiyoruz."

Misrata'dan bir doktor Trablus caddesinde yaşanan çatışmalarda 15 kişinin öldüğünü ifade ederken Misrata hastanesi yönetimi geçtiğimiz 2 hafta boyunca 1000 civarında ölü, 3000 civarında yaralı geldiğini ifade ediyor.

Muhalifler Kaddafi'ye bağlı tugaylardan 30 kişiyi esir aldıklarını ve 31tankı da yok ettiklerini belirtiyorlar.

NATO'nun Libya'daki askeri lideri ise Kaddafi tugaylarının Misrata'daki bazı mescitlerin damlarında konuşlanarak keskin nişancılarla ateş açtığını açıkladı.

Cebelun Nufuse'de Onlarca Ölü

Öte yandan muhalifler ve görgü tanıklarının ifadelerine göre son 48 saatte Cebelun Nufuse bölgesinde (Bu bölge Misrata yakınlarındadır.) 110 kişi öldü.

Ayrıca bu bölgedeki Nelut kentine Kaddafi tugayları tarafından yapılan saldırılarda birçok yaralının olduğu da gelen bilgiler arasında.

Beni Velid bölgesinde ise Sirte'deki Kaddafi güçleri için teçhizat taşıyan bir kafilenin yok edildiği belirtiliyor.

Zaviye'de Kaddafi tugayları halkı çocuklarını okula göndermemeleri, öğretmenleri de ders yapmama yönünde tehdit ediyor.

Kaddafi Güçleri NATO Saldırılarına Direniyor

Ecdebiye Murir Kabus bölgesinde ise NATO ittifakı uçakları Kaddafi'ye bağlı 25 askeri aracı yok etti.

NATO uçakları sabah saatlerinde Trablus ve Sirte'deki askeri mevzileri de vurdu, Kaddafi'ye bağlı güçler de uçak savarlarla NATO güçlerine karşılık verdi.

NATO yaptığı açıklamada Trablus'ta tugayların iletişim noktalarını hedef aldığını söyledi.

Bingazi'de geçici hükümet başkanı Mustafa Abdulcelil'i ziyaret eden İtalya Dışişleri Bakanı devam eden çatışmalarda ölü sayısının 10 bini aştığını, yaralı sayısının ise 55 bin olduğunu açıkladı.

İsmail Çoktan / Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT