1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya Dışişleri Bakanı İngiltere'ye Sığındı
Libya Dışişleri Bakanı İngiltereye Sığındı

Libya Dışişleri Bakanı İngiltere'ye Sığındı

"Kaddafi'nin en güvendiği adam" Libya Dışişleri Bakanı Musa Koussa İngiltere'ye sığındı. Koussa'nın, Kaddafi'nin gelişi güzel insanları idam etmesinden dolayı kaçtığı belirtildi.

31 Mart 2011 Perşembe 09:26A+A-

İngiltere hükümeti, Libya Dışişleri Bakanı Musa Koussa'nın istifa ettiğini doğruladı. İngiltere hükümetinden yapılan açıklamada, Koussa'nın Londra'da bulunduğu belirtildi. 

Koussa'ya yakın kaynaklar, bakanın, Libya hükümetinin sivillere yönelik saldırılarından ötürü kabineden ayrıldığını belirtmişti. İngiliz Dışişleri Bakanlığı, görevi yurtdışında Kaddafi rejimini temsil etmek olan Musa Kussa'nın artık bu görevi yürütmek istemediğini belirtti.

ABD: KUSSA'NIN İSTİFASI ÇOK ÖNEMLİ

ABD'li üst düzey bir yetkili, Libya Dışişleri Bakanı Musa Kussa'nın istifasının "çok önemli" olduğunu söyledi. Adını açıklamak istemeyen üst düzey yetkili AFP'ye yaptığı açıklamada, bu istifanın, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin çevresinin artık Kaddafi rejiminin sağlamlığına inanmadığını ortaya koyduğunu belirtti. 

Üst düzey yetkili, "Bu istifa çok önemli, çünkü Kaddafi'nin yakın çevresindeki kişilerin artık sonun yakın olduğunu anladıklarını gösteriyor" diye konuştu. 

İngiltere hükümeti, Libya Dışişleri Bakanı Musa Kussa'nın İngiltere'nin başkenti Londra'ya gelişinde istifa ettiğini doğrulamıştı. Kussa'ya yakın kaynaklar, bakanın, Libya hükümetinin sivillere yönelik saldırılarından ötürü kabineden ayrıldığını belirtmişti. 

"KADDAFİ'NİN EN GÜVENDİĞİ ADAM"

Kaddafi'ye en yakın isimlerden biri olarak bilinen 59 yaşındaki Musa Kussa, ''Kaddafi'nin en güvendiği adam'' olarak tanınıyordu. 1994 ile 2009 yılları arasında Libya istihbarat servisini yöneten Kussa, Libya rejiminin omuriliğini oluşturan devrim komitelerinin en güçlü ismiydi.

HABERE YORUM KAT