1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kuzey Kore'den Güney'e Tatbikat Uyarısı
Kuzey Koreden Güneye Tatbikat Uyarısı

Kuzey Kore'den Güney'e Tatbikat Uyarısı

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin sınırda yapacağı ortak tatbikatın bölgeyi savaşın eşiğine getireceği uyarısında bulundu.

26 Kasım 2010 Cuma 12:51A+A-

Amerikan savaş gemileri, Pazar günü başlayacak tatbikata katılmak için Sarı Deniz'e ilerliyor. Muhriplere nükleer yakıtla çalışan bir uçak gemisi öncülük ediyor.

Kuzey Kore'nin Salı günü Güney Kore'ye ait bir adayı topçu ateşine tutması sonucu ikisi sivil dört kişi ölmüştü.

Savunma Bakanı istifa etti

Saldırı karşısında pasif kaldığı eleştirileri üzerine istifa eden Kim Tae-young'ın yerine yeni savunma bakanı atandı. Yeni Bakan Lee Hee-Won, Devlet Başkanı'nın güvenlik danışmanlığını yürütüyordu.

Kuzey Kore, ilk ateşin Güney Kore'den geldiğini söylüyor. Pyongyang'a göre Güney Kore, bölgedeki askeri tatbikat sırasında Kuzey Kore karasularına ateş etti.

Güney Kore, çatışmanın yaşandığı Yeonpyeong ve yakınlardaki başka bir adada asker sayısını artırmış, benzeri olaylarda farklı tutum sergileyeceğini duyurmuştu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı, "Kore yarımadasında, sorumsuz unsurların, Kuzey Kore'yi hedef alan pervasız planları nedeniyle adım adım savaşın eşiğine geliniyor" dedi.

Pyongyang, "Güney'deki savaş kışkırtıcılarının herhangi bir askeri tahrikine, hiç tereddüt etmeden karşılık vereceğini duyurmuştu.

Saldırıdan önce planlanmış olmasına rağmen, dört gün sürecek tatbikatın, Kuzey Kore'nin başlıca müttefiki Çin'i de rahatsız ettiği öne sürülüyor.

Bununla birlikte Çin, son gerilimde taraf olmaktan kaçınmış ve iki ülkeye de itidal çağrısında bulunmuştu.

Tatbikatın yapılacağı tartışmalı Batı sınır hattında geçmişte de iki ülke arasında çatışmalar yaşanmıştı

Mart ayında bölgede bir Güney Kore gemisinin batması sonucu 46 asker öldü.

Uluslararası bir heyet, yaptığı soruşturmada geminin Kuzey Kore tarafından batırıldığı sonucu vardı. Kuzey Kore bu suçlamayı reddetti.

Bu olayın ardından, 1950-53 Kore savaşından sonra hala ateşkes anlaşması imzalamayan iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gerginleşti.

BBC

HABERE YORUM KAT