1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurumahmutoğlu'na İşkenceyi Hıfzı Çubuklu Yaptı!
Kurumahmutoğluna İşkenceyi Hıfzı Çubuklu Yaptı!

Kurumahmutoğlu'na İşkenceyi Hıfzı Çubuklu Yaptı!

12 Eylül mağdurları fotoğraflarla kamuoyunun karşısına çıkıyor. O fotoğraflardan biri de 12 Eylül'de tutuklanıp işkence altında can veren Hüseyin Kurumahmutoğlu…

22 Temmuz 2010 Perşembe 10:18A+A-

"Küfrün bağrında yeşermiş ormanlarız
Kıskanır bizi güneş ay ve yıldızlar
Tanısın dünya bilsin biz Müslümanız
Hüseyin canım…

Sığdıramadı Mamak seni kafese
Kırdın dağıttın zindan duvarlarını
Gittin umuda buldun sevdalarını
Şehadetle gülüm…
"

Başbakan Erdoğan'ın ağlayarak gündeme getirdiği 12 Eylül'ün karanlık yüzü referandum öncesi yeniden tartışılıyor.

23 yıl bekleyen bir fotoğrafı Star gazetesi manşetten verdi. Fotoğrafta 1987 yılında Mamak Cezaeavinde işkenceyle şehit edilen Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun cenazesine abisi bakarken görülüyor.

HIFZI ÇUBUKLU'YU İŞARET ETTİ

Hatice Yaşar imzalı haberde abi Hasan Kurumahmutoğlu şu anda işkenceyi yapanlardan birisinin Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğ. Hıfzı Çubuklu olduğunu öne sürdü. Sahte Çürük Raporu davası ve Ergenekon soruşturması kapsamında adı geçen Hıfzı Çubuklu, savcıların davetine rağmen ifade vermemişti.

KALORİFER PETEĞİNE ÇARPTI DEDİLER

Hüseyin Kurumahmutoğlu namaz kıldığı için dipçiklerle dövülmüştü. Kafatası çatlayan Kurumahmutoğlu'nun başını kalorifer peteğine çarptığı öne sürülmüştü. Kurumahmutoğlu, 14 Temmuz 1987'de yediği darbelerin etkisiyle hayata gözlerini yumdu. Hasan Kurumahmutoğlu, Samsun'da katıldığı bir yürüyüş nedeniyle gözaltına alınan ağabeyinin 18 yaşında girdiği Mamak'ta 7.5 yıl kaldığını söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN
BAŞSAĞLIĞIDİLEDİ

Kurumahmutoğlu "O dönemin başbakanı merhum Turgut Özal da ağabeyimin hastaneye çıkarılması için çok uğraştı, ancak ne yazık ki cuntacılar ikna olmadı" dedi. Ağabeyi Ali Karamahmutoğlu da Başbakan Erdoğan'ın kendisini arayarak yaklaşık 10 dakika görüştüğünü söyledi.


GÖZ GÖRE GÖRE ÖLDÜRDÜLER

Hasan Kurumahmutoğlu, ağabeyinin naaşı başında görüldüğü bu fotoğrafta kendisinin 22 yaşında olduğunu ve o a acıyı tarif etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Ağabeyinin normal bir şekilde ölmediğini bu nedenle aile travması yaşadıklarını ve o travmanın hala da sürdüğünü ifade eden Kurumahmutoğlu, "Asılsaydı, kurşuna dizilseydi belki o kadar etkilenmezdik. Ama işkence sonucu ölmesi bize büyük acı yaşattı. Bizler 12 Eylül'ün zayi olmuş gençliğiyiz. Ağabeyimi göz göre göre öldürdüler" dedi.

EVET OYU VERECEK

Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun cesedine de eziyet edildiğini anlatan kardeşi, "Yıllardır sandığa gitmedim. Ancak bu sefer gidip 'beyaz oy' atacağım. 12 Eylül'de 12 Eylül'ü asacağız" diye konuştu.

1980'de 17 yaşında iken ülkücü davadan cezaevine giren Hüseyin Kurumahmutoğlu, cezaevinde İslamcı düşünce ekseninde bir dönüşüm yaşamıştı...


ÇUBUKLU HAKKINDA DAHA ÖNCE DE İŞKENCE İDDİALARI GÜNDEME GELMİŞTİ! 

'Çubuklu'yu TV'de görünce o zor günleri hatırlıyorum'

12 Eylül darbesinin ardından konulduğu Mamak Askeri Cezaevi'nde işkence gördüğü gerekçesiyle dava açan Osman Köker, 30 yıl önce kendisine işkence yapanlar arasında Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'nun da bulunduğunu iddia etti.

30 yıl sonra akıbeti hakkında bilgi aldığı dava dosyasını Tuğgeneral Çubuklu'nun başında olduğu Genelkurmay Adli Müşavirliği'nden isteyen Köker, 'Çubuklu işkence davasından ceza almadıysa, hukuki yönden her türlü girişimi yaparım' dedi.

HER HAFTA EKRANDA GÖRMEK!

Kendisine işkence yaptıkları iddiasıyla o dönem teğmen rütbesinde olan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında dava açan Osman Köker, 'Bir bakıyorsun sana işkence yapan adam haftada bir televizyona çıkıp orada hukuk konusunda bir şeyler anlatıyor. Aradan 30 yıl da geçse de Çubuklu'nun televizyona her çıkışında işkence günlerini hatırlıyorum' dedi.

'DAHA ÇOK İŞKENCE YAPTI'

Tuğgeneral Çubuklu'ya kendisini hep geri planda tuttuğu için 'sinsi' lakabını taktıklarını anlatan Köker, Çubuklu'nun diğer nöbetçi subaylara göre dayak ve işkence yöntemine daha çok başvurduğunu öne sürdü. Köker 'Normalde 1 saat süren sayım Çubuklu nöbetçi iken 2 saat sürüyordu' iddiasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum