1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurtulmuş'tan Libya Tezkeresine Tepki
Kurtulmuştan Libya Tezkeresine Tepki

Kurtulmuş'tan Libya Tezkeresine Tepki

Numan Kurtulmuş, Meclis'ten geçen tezkerenin ucunun açık olduğunu ve Türkiye'yi Libya'daki çatışmanın içine itebilecek bir süreci başlattığını dile getirdi.

26 Mart 2011 Cumartesi 11:20A+A-

Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Libya'da gelişen olaylar ve Meclis tezkeresi ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamasında Kurtulmuş, BM kararları çerçevesinde bölgeye Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları göndermek için TBMM'den yetki isteyen Hükümet'in, daha evvelki uygulamaların aksine, ucu açık ve Türkiye'yi Libya'daki çatışmanın içine itebilecek bir süreci başlattığını dile getirdi.

Kurtulmuş açıklamasında "TBMM'ye sevk edilen tezkere metninde, 1 yıl süreyle Bakanlar Kurulu'na yetki verilmesi istenirken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesinden söz edilmektedir. Hâlbuki 10 Şubat 2009'da TBMM'de kabul edilen ve 10 Şubat 2011'de yeni bir kararla süresi 1 yıl daha uzatılan, Somali'ye asker gönderilmesiyle ilgili tezkerenin içeriği, mevcut Libya tezkeresiyle iki noktada olağanüstü farklılıklar göstermektedir. Birincisi, gönderilecek unsurların niteliğiyle ilgilidir. Somali tezkeresinde açıkça "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin deniz unsurlarının görevlendirilmesinden" söz edilirken, Libya tezkeresinde "Türk Silahlı Kuvvetleri" ibaresi yer almakta ve ileride kara ve hava kuvvetlerimizin de, bir oldu-bitti ile harekâta dâhil olmalarına zemin hazırlanmaktadır. İkincisi, coğrafi konuşlandırmayla ilgilidir. Somali tezkeresinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde" konuşlandırılacağı ifade edilmişken, Libya tezkeresinde "Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi"nden söz edilmektedir. Libya tezkeresinde, "Akdeniz, Libya karasuları, Libya açıkları, Sidre Körfezi açıkları" gibi tartışmaya yer vermeyecek açıklıkta coğrafi konuma yer verilmemektedir." ifadesini kullandı.

Bu çerçevede Hükümetin TBMM'ye sunmuş olduğu tezkereyi derhal geri çekip düzeltmesi ve metnin düzeltilmiş halini TBMM'ye sunması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş; "Mevcut Hükümet tezkeresi, istenen sürenin 1 yıl olduğu da göz önüne alındığında, Türkiye'yi milletimizin hiç arzu etmediği bir durumla karşı karşıya bırakabilir; yaşanacak her türlü sivil kayıplarının sorumluluğu ve vebaline ortak edebilir." dedi.

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Konya Cihanbeyli'de hükümetin birbiriyle çelişen açıklamalarını eleştirdi ve başbakanın 15 gün önce Almanya ziyareti sırasında söylediği "NATO'nun Libya'da ne işi var. Böyle bir saçmalık olur mu yahu?" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, "Sayın başbakan o günden bugüne ne değişti. Sizi bu fikrinizden kim vazgeçirdi?  Dün öyle söylüyordunuz bugün NATO'nun harekatına destek olmak için tezkereyi meclisten geçiriyorsunuz. Biz de diyoruz ki, NATO'nun Libya'da ne işi var. Türkiye'nin NATO'nun harekâtında ne işi var. Bu kadar da saçmalık olmaz ki yahu" dedi. Başbakan Erdoğan'ın Cidde'de katıldığı toplantıda da NATO'nun Libya'da işi yok dediğini hatırlatan Kurtulmuş, "Aynı günlerde Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde  Libya operasyonu için sivil ve askeri hazırlığını yapmıştır" ifadesinin yer aldığına dikkat çekti. Batı'nın sivilleri öldürmesine asla sessiz kalınmaması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, Türkiye'nin bu kirli oyunun içinde asla yer almaması gerektiğini tekrarladı.

NATO'NUN SALDIRGANLIĞINA RIZA GÖSTEREMEYİZ

Halkın Sesi Partisi olarak Libya konusunda çok net bir tavır sergilediklerini dile getiren Kurtulmuş, "Biz ne Kaddafi'nin barbarlığına ne de NATO'nun saldırganlığına rıza gösteremeyiz. Her ikisi de insanlık dışıdır. Her ikisi de bünyesinde ciddi yanlışlıkları barındırmaktadır. Ne yazık ki yıllardır Kaddafi ile yıllardır içli dışlı olan Batı ülkeleri bugün, Kaddafi'nin halkına zulüm yaptığı bahanesiyle Libya'yı işgal etme adımlarını atmıştır. BM'nin 1973 sayılı kararının yani uçuşa yasak bölge kararının gecikmiş olmakla birlikte yerinde bir karar olduğunu belirten Kurtulmuş,"Ancak Türkiye'nin de içinde olduğu müttefik ülkelerin deniz, kara ve hava operasyonu yapmasını doğru bulmuyoruz. Bu karar baz alınarak yapılan bu işgale sonuna kadar karşıyız. Aynı Irak'ta olduğu gibi Libya'da da BM kararlarına dayanılarak yeni bir işgal daha başlatılmıştır" diye konuştu.

SİVİLLER ÖLDÜRÜLMESİNE SESSİZ KALAMAYIZ

'Siviller ölmesin' diye yapılan operasyonlarda yüzlerce sivilin öldüğünü söyleyen Kurtulmuş, "Batılı ülkelerin dertleri Libya'ya özgürlük ve insan hakları gelmesi değildir. Libya şimdiden ikiye bölünmüş bulunmaktadır. Batılı ülkeler kendi menfaatlerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Evet Libya'nın petrolü vardır. Ama Libya'nın iki önemli kaynağı daha vardır. Bunlardan biri Fizan bölgesinde bulunan yer altı sularıdır ki, "Büyük Nehir" projesiyle borularla bu suların Avrupa'ya aktarılması düşünülmektedir. Diğer önemli doğal kaynağı ise güneş enerjisidir. Libya'daki güneş enerjisi kaynağı çok yüksektir ve Batılı devletler bu kaynakları ele geçirmek için anlaşmalar yapmaya başlamıştır. Bu proje de 460 milyar euro tutan dev bir projedir ve çölde enerji tarlalarında üretilen enerji ile Avrupa'nın enerji ihtiyacının  karşılanması planlanmaktadır.  Görüldüğü gibi savaşın görünen yüzünde Kaddafi'nin barbarlığı görünmeyen yüzünde ise Afrika'nın ve Libya'nın kaynaklarını sömürmek vardır. Bugün yapılan Batı'nın BM kararlarını bahane ederek kendi amaçlarını gerçekleştirme projesidir. Bu noktada asla anlayamadığımız şey ise, hükümetin başından beri çizdiği zikzaklı politikadır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT