1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurtulmuş, Yeni Partinin Adını Açıkladı
Kurtulmuş, Yeni Partinin Adını Açıkladı

Kurtulmuş, Yeni Partinin Adını Açıkladı

Erbakan'la görüş ayrılığına düştükten sonra SP'den kopan Numan Kurtulmuş bir süredir çalışmalarını yürüttüğü yeni partisinin adını ve logosunu açıkladı.

01 Kasım 2010 Pazartesi 12:15A+A-

Ankara'da düzenlenen toplantıda yeni partinin kurucuları da açıklandı...

Saadet Partisi'nden ayrıldıktan sonra yeni bir oluşum başlatan Numan Kurtulmuş, yeni partisinin adını ve logosunu açıkladı.

Ankara Rixos Otel'de yapılan basın toplantısında Kurtulmuş'un hareket edeceği isimler de tanıtıldı. Partisinin adını ve logosunu yaptığı konuşmanın sonunda açıklayan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un yeni siyasi oluşumunun adı:
HALKIN SESİ PARTİSİ

Partinin logosunda güneş olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca Kurtulmuş partinin kısaltılmış adının HSP değil HAS Parti olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Emre Bağcı partinin kurucular kurulu üyelerini açıkladı. İşte Kurucular Kurulu'ndan bazı isimler:

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Abdulaziz Tantik, Abdülhamit Gül, Abdullah Arar, Abdullah Uzun, Abdullatif Evin, Ahmet Akçay, Ahmet Bakcan, Ahmet Bilgin, Ahmet Demircan, Ahmet Erdoğadu, Ahmet Feyzi İnceöz, Ahmet Kuru, AHmet Münir Yaşar, Ahmet Okur, AHmet Sünnetçioğlu, AKif Gürdoğan, Ali Aktaş, Ali Öztürk, Alper Gencer, Salih Aydıner, Arif Calban, Arslan Polat, Aydın Yardımcı, Ayhan Demir, Aynur Demiray, Bahri Zengin, Bahtiyar Arslan, Banu Atabar, Birol Kiraz, Celal Kazdağlı, Prof. Dr. Cengiz Çakmak, Cevat Özkaya, Prof. Dr. Çağrı Erhan, Ebru Kurban, Ekrem Baki, Emine Arslan, Emine Uçak Erdoğan, Enis Başakın, Enver Bakırcı, Erdinç Yazıcı, Erol Erdoğan, Prof. Dr. Erol Göka, İbrahim Ertan Yülek, Ethem uludağ, Eyüp Kanar, Fethi Aca, Fikret Karapekmez, Fuat Fidan, Fuarkan Torlak, Gönül Kafkas, Halil Aydın, Halil Yıldız, Halit Özel, Hasan Kaya, Hatice Aydın, Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Dr. Hüseyin Güleç, İbrahim Durmaz, İbrahim Tenekeci, İlknur Karaaslan, İlyas Dönmez, İlyas Keskin, İsmail Aydos, İsmail Karaduman, İzzet Çelik, Kemal Albayrak, Kenan Nuhut, Lütfü Esengün, Emin Aydın, Emin Aydın, Mahmure Boyalı, Mehmet Sıddık Kara, Süleyman Metin Kalkan, Miktat Şahin, Mukaddet Başeğmez, Murat Kargılı, Musa Akbal, Mustafa Alkayış, Mustafa Canbey, Mustafa Enesoğlu, Mustafa Özkan, Doç. Dr. Mustafa Tekin, Mücahit Yanılmaz, Müfit Yüksel, Naci Terzi, Nazım Maviş, Nedim İlci, Nevzat Sudaş, Nezahat Albay, Niyazi Güney, Mustafa Niyazi Yanmaz, Nurettin Aktaş, Orhan Şişman, Osman Aktığ, Osman İbrahim baş, Ömer Özmeni, Ömer Vehbi hatipoğlu, Özlem Urgancıoğlu, Rahmi Korkmaz, Remzi Çakır, Rıza Yorulmaz, Sefa Çöl, Saffet Topaktaş, Salih Kaçır, Saliha Sasa, Selahattin Aydın, Selami Yeşil, Semih Simitç, Semra Ünsal, Serkan Acar, Seyfullah Şahin, Sinan Sungur, Süleyman Pektaş, Şahin Kılıçarslan, Prof. Dr. Şevik Dursun, Tuba Albayrak, Türker Sartabaş, Urgan Ergin, Ümmet Kandoğan, Prof. Dr. Vahit Bıçak, Veli Tolu, Yahya Çevik, Yaşar Yıldız, Prof. Dr. Yusuf Tuna, İsmail Zekai Kutan, Ziynet Kır...

NUMAN KURTULMUŞ'UN KONUŞMASI...

Kurucular Kurulu listesinin açıklanmasının ardından "Başbakan Numan" sloganları eşliğinde kürsüye gelen Numan Kurtulmuş, şunları söyledi: 

"Bir çok kimseye şükran borçluyum. Bütün kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bizi bir ay gibi kısa süre içerisinde bu partinin kurularak bugün gelmesini sağlayan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 

Birinci sorumuz şudur: 
Niçin bu kadro kendine yeni bir yol aramaya karar vermiştir? 
Bugün içinde bulunduğumuz şartlar, yolsuzluk ve yolsuzluğun sürmesi, olumsuz küresel şartlar, kendi şartları içinde çözümleyecek ve bunu küresel ölçekte ortaya koyacak bir siyaset şeklini zorunlu kılmıştır. 

Bu sorunların çözülmesi sömürgeci ve tekelci zihniyetlerle asla mümkün değildir. Sadece her hangi bir hükümetin programından kaynaklanan sorunlar değildir. Siyaseti bir medeniyek siyaseöti olarak algılayan iddia ve irade sahibi bir topluluk bugün buradadır. 

Ayrıca Türkiye'de siyasal sistemin yaşadığı sorunlar, sorunların büyütüldüğü bir ortamı ortaya koyuyor. Siyasi partiler sorunları çözmek yerine kavga üzerinden siyaset yürütüyorlar. Hergün kavga üretiyorlar. Milletin sorunlarını bilen, bunu çözme iradesine sahip olan ve asla mış gibi yapmayan, geri adım atmayacak, korkmayacak bir siyasi harekete ihtiyaç var. 

Bütün bu gerekçeler burada bulunan kadroyu harekete geçirmiştir. 

Zıtlıkları büyüterek siyaset yapma dönemi artık sona ermiştir. Yolumuz açık olsun. Bu arkadaşlarımızın ortak çabalarından oluşacak bu hareket inşallah yolumuzu aydınlatsın. 

İkinci sorumuz şudur:

Siyasi olarak yerimiz neresidir?

Bu parti Türkiye'de milletin, halkın merkezi olan bir partidir. Onun için yerimizi milletin merkezi halkın sesi olarak tanımlıyoruz. 

Biz bunu söylerken bizim partimizde çok farklı arkadaşlarımız olacak. Kendi birikim ve tecrübelerini paylaşacaklar. Bilgilerini bu siyasi hareketin öncve muktedir bir siyasi hareket olmasına harcayacaklar. Farklılıklarımız bizim aramızda bir sorun olmayacak. 

Bürokratik oligarşinin egemenliğinin yerine kayıtsız şartsız milletin, halkın egemenliğini kuracağız. 

Bizi bir araya getiren en önemli unsurlardan biri millet egemenliğini kurmak olduğuna göre, bunun önündeki hukuki ve siyasi düzenlerin ortadan kaldırılması da bizim siyaseötimizin vazifesidir. Bunun için yeni bir anayasa ile bütün hukuki ve siyasi reformların korkusuzca gerçekleştirilmesi ortak hedeflerimizden birisidir. 

Bu siyasi kadro sözünü hiç esirgemeden çalışacak. Bizden inanmadığımız hiç bir şeyi söylemeyi kimse beklemesin. Yeni gelecek sözü tam kitabın ortasından söyleyeceğiz. Üslubumuzda asla kavga, kamplaştırma, marjinallik olmayacak. Medeniyetimizin değerlerini unutmadan yolumuza devam edeceğiz. Kimseyi bu topraklarda bizden ayrı olarak görmeyeceğiz. Kimseye karşı düşmanlık etmeyeceğiz. Kimseye düşmanlık etmeyeceğiz. Bu ülkede ve dünyada ancak ve ancak zalimlere karşı düşmanlık edeceğiz.

Sözümüzü marjinal hale getirmeden söyleyeceğiz. Bu anlamda milletin sesi ve tercihi bizim siyasetimizin tercihleri olacaktır. 

Dördüncü olarak...

Siyasette ittifaklarımızı asla ve asla kapalı kapılar arkasında yapmayacağız. Başkalarından vize alacak bir siyaset geliştirmeyeceğiz. Sahnede kimin rol alacağı ile ilgili değiliz. Rol ne zaman bize gelecek diye asla beklemeyeceğiz. Çünkü biz bu ülkede ve dünyada uygulanan bu yanlış siyasetlerin alternatifi olmak için bir araya geldik. Oynanan oyunları değiştirmek için bir araya geldik. Bir ittifak olacaksa bu ittifakımız halkımıla olacaktır. 

Türkiye'de demokrasinin örneği olacak bir partiyi inşa etmeye çalışıyoruz. 

Milletimiz de bunun ne olduğunu görüyor. Bu parti Türkiye'nin yeni siyaset tarzı ve milletin sesi olacak.

Bu parti asla bir grubun, biz hizbin, küçük bir teşkilatın partisi olmayacaktır. Bu parti halkın kendisini içinde bulruğu bir parti olarak inşa edilecektir. 

Siyasetimizi asla Türkiye'nin alışılmış siyaseti olarak belirlemeyeceğiz. 

Kullanacağımız dil. Bizden asla inanmadığımız bir şeyi söylemeyeceğiz. Bu salonda ne konuşursak zaten milletin sözü olduğu için Tandoğan meydanında da aynı sözü söyleyeceğiz. 

Reel politiğin en iyisini ve en kralını bu parti bilecek ama asla teslim olmayacak ve diz çökmeyecek. 

Asla mış gibi davranmayacağız. Bu partiler milletle yaptıkları sözleşmenin gereğini yerine getiremiyorlar. Sorduğumuz zaman müsade etmediler diyorlar. Biz asla bize yaptırmadılar sözünü kullanmayacağız. 

Eski siyaset tarzını reddediyoruz ve siyaseti yeniden formatlıyoruz. 

Bu kadronun önünde tarihi bir sorumluluk duruyor. Dünyadaki ve bölgesindeki şartları çok iyi bilen bir kadro ile bir aradayız. 

Amacımız bize gösterilen ilgiyi ve muktedir siyaseti parlamentoya taşımak istiyoruz. Muktedir siyaset tarzını bilerek kullanıyorum. Bizim tercihimiz muktedir siyaseti iktidar yapmaktır. 

Önümüzde çok kolay bir yol var demiyorum. Önümüzde kolay bir yol olduğunu asla söylemiyorum. Sizler de kolay yoldan bazı makam ve mevkilere gelme amacında değilsiniz. 

Önümüzde illerimizin kurulaşları var ve bu parti önümüzdeki seçime girecek şekilde kuruluşunu tamamlayacak. Bir ay içinde de genel kurulunu yapacak." 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum