1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kürtlere Suriye’de Vatandaşlık Statüsü
Kürtlere Suriye’de Vatandaşlık Statüsü

Kürtlere Suriye’de Vatandaşlık Statüsü

Suriye Devlet Başkanı, Haseki Kürtlerini Suriye halkının bir parçası olarak tanıdığını resmen açıkladı; Kürtlerin ise kararı tanımadıkları ifade edildi.

07 Nisan 2011 Perşembe 14:31A+A-

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed bugün Haseki kentinde 'yabancılar nüfus siciline kayıtlı olanlara Suriye Arap uyruğu verilmesini öngören 49 sayılı yasama kararını onayladı.

Suriye resmi haber ajansı el Sana'dan edinilen habere göre, Esed, Kürtlerin Suriye halkının bir parçası olduğunu ve kimliklerini tanıdığı açıklamasını resmi bir kararname yayınlayarak resmiyete döktü.

Beşar Esed'in vatandaşlık teklifine rağmen Kürtler pasif direnişe devam edeceklerini açıkladı.

SURİYE'DE 48 KÜRT SERBEST BIRAKILDI

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Suriye yönetiminin 48 Kürt vatandaşı serbest bıraktığı duyuruldu.

Reuters haber ajansına göre, serbest bırakılan Kürtler Rakka'da gözaltına alınmış ve bir yıldan fazla süredir tutuklu kalmışlardı.

Suriye'de yaklaşık üç haftadır devam eden yönetim karşıtı gösteriler sonrası Beşşar Esed reform adımları için harekete geçeceğini dile getirmişti.

HUMUS VALİSİ GÖREVDEN ALINDI

Diğer yandan Esed, Humus Valisi Muhammed İyyad Gazel'in görevinden alınmasına ilişkin 136 sayılı yasama kararını onayladı.

Beşar Esed haftalardır devam eden protesto gösterilerine karşılık geri adım atmaya devam ediyor.Suriye basınından elde edilen habere göre Esed, gösterilerin devam ettiği şehirlerden Humus'ta valiyi görevden aldı. Esed daha önce de gösterilerin patlak verdiği Dera'da da valiyi görevden almış ve yerine yeni bir vali atamıştı.

HABERE YORUM KAT