1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ''Kurtarılmış Bölge'' Metaforunda Şiddet
Kurtarılmış Bölge Metaforunda Şiddet

''Kurtarılmış Bölge'' Metaforunda Şiddet

Mevcut propaganda etrafında konumlanan birbirinden farklı siyasi kadroların giriştiği her türlü saldırı bu çerçevede meşrulaşıyor. “Kurtarılmış bölge, kazanılmış statü” metaforu ile tüm siyasi girişim ve söylemler ciddi hiç bir tartışma yapılmaksızın derh

02 Haziran 2011 Perşembe 23:27A+A-

"Kurtarılmış Bölge" Metaforunda Şiddetin Yeri / Kenan ALPAY

Hopa'da meydana gelen olaylar ve sonrasında yapılan değerlendirmeler söylem ve ufuk açısından siyasi iddia sahiplerinin niteliğini gözler önüne sermekteydi. Kaldı ki Hopa'daki taşlı sopalı protesto ile Cizre'de meydana gelen molotoflu saldırı arasında düşünsel ve yöntemsel bir akrabalık olduğu da su götürmez bir gerçek.

"AKP Gericiliğini Hopa'ya sokmamak" ile "AKP Gericiliğini Kürdistan'a sokmamak" üzerine kurulan ikna değil zor ve şiddet yolunu acilleştiren mantalite hiç de yabancısı olmadığımız bir durum. Bir durum ama basit ve tekil bir durum değil. Tersine, TSK'nın Psikolojik Harekat Dairesi tarafından her dönem güncellenen, ulusalcı-Kemalist kesimler kadar sol-sosyalist kesimler ve Kürt ulusalcısı hareket tarafından da içselleştirilen sistematik bir propagandadan bahsediyoruz.

Mevcut propaganda etrafında konumlanan birbirinden farklı siyasi kadroların giriştiği her türlü saldırı bu çerçevede meşrulaşıyor. "Kurtarılmış bölge, kazanılmış statü" metaforu ile tüm siyasi girişim ve söylemler ciddi hiç bir tartışma yapılmaksızın derhal "gayrı meşru, kökü dışarıda" anlamına gelen bir dille gerici-karanlık olarak yaftalanıyor. Bu yafta bir kez yapıştırıldıktan sonra ortaya koyulacak protestoların şiddet içermesi kestirmeden gidilip devrimci duruşun gereği sayılacak.

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT