1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürt İşadamlarını Devlet Emriyle Öldürdük!
Kürt İşadamlarını Devlet Emriyle Öldürdük!

Kürt İşadamlarını Devlet Emriyle Öldürdük!

Eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, resmi emirlerle Kürt işadamlarının öldürüldüğünü söyledi: "Eğer bir kan aktıysa devletin elinden aktı!" (VİDEO)

23 Mart 2011 Çarşamba 12:20A+A-

Susurluk kazası sonrasında çok tartışılan, Ömer Lütfü Topal cinayetinde de adı geçen bir dönemin ünlü özel harekat polisi Ayhan Çarkın CNN TÜRK'te 5N1K'da Cüneyt Özdemir'e bomba açıklamalarda bulundu.

Ayhan Çarkın, 90'lı yıllarda kendisinin de katıldığı operasyonlarda yargısız infaz yaptıklarını, Kürt işadamlarını devlet emriyle öldürdüklerini söyledi.

Kürt iş adamlarının teröre destek verdikleri gerekçesiyle öldürüldüğünü iddia eden Çarkın, o dönemde ölüm emrini verenlerin şimdi bir köşeye çekildiğini söyledi.

Özdemir'in "Yargısız infaz yaptınız mı?" sorusuna "evet" cevabı vererek, yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen Çarkın, bir dönem teröre destek verdikleri iddiasıyla bazı Kürt işadamları için ölüm listesi hazırlandığını söyledi. Dönemin Başbakanının "teröre yardım eden işadamlarının listesinin" elinde olduğunu söylediğini kaydeden Çapkın, o dönemde bazı isimlerin de öldürüldüğünü kabul etti. İnfaz emirlerinin resmi emirler olduğunu söyleyen Çarkın, iddia edilen yargısız infazlarla ilgili "Gerçekleri Araştırma Komisyonu" kurulması gerektiğini söyleyerek, "Eğer bir kan aktıysa devletin elinden aktı" dedi.

İŞTE ÇARKIN'IN AÇIKLAMALARI:

DÜNDAR'A DÜZENLENECEK SUİKASTİ AÇIKLAMIŞTI

Eski Özel harekat polisi Ayhan Çarkın, Star TV'ye yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiş Ergenekon tutuklusu Nedim Şener'in de katıldığı TV programında Uğur Dündar'ın sorularını cevaplamıştı. Çarkın programda, Susurluk kazasının Ergenekon'u aydınlatan bir lamba olduğunu söylemiş, Uğur Dündar için de 'ölüm emri' verildiğini, ancak Abdullah Çatlı'nın buna karşı çıktığını açıklamıştı.

ÇARKIN'IN GEÇMİŞİ

Ayhan Çarkın, 12 Eylül öncesi şiddet nedeniyle lise eğitimini tamamlayamadı. 1985'te polis oldu. Gönüllü olarak Özel Harekat kursuna gitti ve Korkut Eken'in verdiği derslerin ardından Diyarbakır'da 4 yıl görev yaptı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde çalışırken operasyonlarda 15 kişinin ölümüne yol açtığı iddiasıyla yargılandı.

DYP milletvekili Sedat Bucak'ın korumalığını yaptığı sırada 28 Temmuz 1996'da kumarhane işletmecisi Ömer Lütfi Topal'ın öldürülmesi olayına adı karıştı. 4 ay sonra 3 Kasım 1996'da Susurluk'taki kaza bu dosyanın açılmasına neden olunca tutuklandı. Susurluk davasında 8 ay sonra tahliye edildi. Yargılama sonunda 2001'de 4 yıl ceza aldı. Karar kesinleşince teslim oldu 296 gün hapis yattı. Topal'ın öldürülmesi davasından da beraat etti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum