1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurban Yakınları Dava İçin Hazırlanıyor
Kurban Yakınları Dava İçin Hazırlanıyor

Kurban Yakınları Dava İçin Hazırlanıyor

12 Eylül darbesinin ardından darağacına gönderilen 50 isim, 30 yıl sonra referandum vesilesiyle yeniden gündemde.

11 Eylül 2010 Cumartesi 05:52A+A-

Yeni nesil yaşanan acıları bilmese de asılanların aileleri için bu acılar halen tazeliğini koruyor. Anayasa değişikliği paketi 12 Eylül'de referandumdan 'evet' oyuyla çıkarsa, bu mağdur ailelerin çoğu başta Kenan Evren olmak üzere bütün darbecilere dava açmaya hazırlanıyor.

Bu isimlerden biri de 23 yaşında idam edilen Ramazan Yukarıgöz'ün kardeşi Yılmaz Yukarıgöz. 4 sayfalık dava dilekçesini şimdiden hazırlamış. Paketin geçmesi halinde 13 Eylül günü mahkemenin yolunu tutacak. Yukarıgöz, bu başvuruyu olayın birinci dereceden mağduru olmasa bile vatandaşlık görevi olarak yapacağını söylüyor. Anne Aysel Yukarıgöz, oğlu Ramazan'ın idamından hemen önce yazdığı mektubunu iki yıl önce almıştı. Acılı anne de, "Oğlumun mektubunu 26 yıl sonra da olsa almadan ölmedim, Evren'in yargılandığını görmeden de ölmeyeceğim." diyor.

Ramazan Yukarıgöz, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (THKP/C) üyesiydi. Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur ve Erdoğan Yazgan'la birlikte, 15 gün içinde yargılanmış ve 29 Ocak 1983'te İzmit'te idam edilmişti. Referanduma sunulacak paketteki maddelerden biri de 12 Eylül cuntasının yargılanmasını engelleyen Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması. Paketin geçmesi halinde sadece Yılmaz Yukarıgöz değil, 78'liler Federasyonu çatısı altında birçok isim cumhuriyet savcılıklarının yolunu tutacak. Yukarıgöz'le birlikte aynı davadan yargılanan Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur ve Erdoğan Yazgan'ın aileleri de bunlar arasında.

Yılmaz Yukarıgöz, darbeciler hakkında 12 Eylül askeri darbesini gerçekleştirmek, anayasal düzeni ortadan kaldırmak, cinayet, işkence, sürgün gibi insan hakları ihlallerine neden olmak, suçu ve suçluyu övmek şikâyetleriyle savcılığa gidecek. Şikayet dilekçesinde, kardeşinin ve 3 arkadaşının yargılanması ve idamlarını anlatıyor. Yukarıgöz, dilekçesinde yaşayan ve hayatta olmayan tüm cunta üyelerinin ismini zikrediyor.

EMİNE DOLMACI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum