1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurban Karşıtlarına Tepki
Kurban Karşıtlarına Tepki

Kurban Karşıtlarına Tepki

Endonezya’dan Kosova’ya dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların coşku içinde kutladıkları Kurban Bayramı’nda Türkiye’deki bazı grupların hayvan kesilmemesi için eylem yapmasına ilahiyatçıların tepkisi sert oldu.

08 Kasım 2011 Salı 03:23A+A-

Önceki gün akşam saatlerinde Beyoğlu’nda bir araya gelerek ellerinde “Bayrama değil kurbana karşıyız”, “Bayram kansız olsun” ve “Masum hayvanları değil, nefsini kurban et” yazılı pankartlarla eylem yapan vejetaryenlere tepki gösteren ilahiyatçılar, “Kurban Bayramı sadece et yeme günleri değil, Müslümanların ibadet ve Allah’a yakınlaşma günüdür” dediler.

 “Bu eylem hoş karşılanacak bir eylem değildir. Evvelâ şunu konuşmamız lazım; Kurban Bayramı, et bayramı değildir. Kurban, kulların Allah’a yaklaşması için Rasulullah Efendimiz’ce ilan edilmiş bir bayramdır” diyen Marmara Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Salih Tuğ, kurban karşıtı propagandaya hız kazandırılmak istendiğine dikkat çekti. Tuğ, “Et yemek için kurban kesmiyoruz ki, bu kurban bayramıdır. Hazreti ibrahim, oğlu ismail’i etini yemek için mi kesiyordu? Şüphesiz o, bu eylemiyle Allah’a yakınlaşmayı murad etmişti. Bu mantık buraya geliyor. Et yemeyenlerin aklı bu işe ermiyorsa hiç konuşmasınlar” dedi. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT