1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kur'an Yakma Provokasyonundan Vazgeçildi
Kuran Yakma Provokasyonundan Vazgeçildi

Kur'an Yakma Provokasyonundan Vazgeçildi

11 Eylül'de Kur'an-ı Kerim yakma kampanyası düzenleyecek ABD'li papaz Terry Jones artan baskılar üzerine geri adım attı. Jones yaptığı açıklamada saldırıların gerçekleştiği bölgenin yakınına yapılması planlanan caminin başka yere taşınacağı sözünü aldıkta

10 Eylül 2010 Cuma 04:49A+A-

11 Eylül'de Kur'an-ı Kerim'in kopyasını yakacağını açıklayan rahip, planından vazgeçtiğini söyledi. ABD'li papaz Terry Jones, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Ticaret Merkezi İkiz Gökdelenleri'nin bulunduğu, "Sıfır Noktası'' olarak adlandırılan bölge yakınında inşa edilmesi planlanan caminin başka bir yerde yapılması sözünü aldıktan sonra planından vazgeçtiğini belirtti.

11 Eylül saldırısının yıldönümünde Kur'an yakma girişimi başlatacağını açıklayan papazı planından vazgeçirmek için dünya çapında seferberlik başlatılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Kur'an-ı Kerim yakma planını protesto gösterilerine karşı tüm dünyadaki vatandaşlarını uyarmıştı. ABD Başkanı Barack Obama da basına yaptığı açıklamada planının gerçekleşmesi halinde El Kaide'nin güçleneceğini ve intihar saldırılarının artacağını söyleyerek papaza uyarıda bulunmuştu. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague provokasyonu Müslümanlara ve dini özgürlüklere saygı duyan herkese hakaret olarak gördüğünü söyledi.

Interpol de yaptığı uyarıda girişimin gerçekleşmesi halinde masum insanların zarar göreceği olayların gerçekleşebileceğini duyurmuştu. Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, insanları Kur'an-ı Kerim'i yakmak yerine okumaya davet etti. Blair yayımladığı açıklamada, Jones'u bu projesinden vazgeçmeye çağırmıştı. Planın sahibi köktendinci Hıristiyan grubun internet sitesine erişim de, host şirketi tarafından kapatıldı.

BM yetkilileri de kampanyanın gerçekleşmesi halinde Afganistan'da artacak şiddet olaylarının seçimin ertelenmesine sebep olabileceğini belirtmişti.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki de provokasyonun ülkede şiddeti arttıracağını söylerken, eski Başbakan Iyad Allavi, ülke çapında kampanya başlattı. Fransa Endonezya, Hindistan ve Bahreyn de Kur'an yakma kampanyasını sert şekilde kınadı. (Zaman)

HABERE YORUM KAT