1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kumarhaneler Kralı Topal’ın Dosyası Açılıyor
Kumarhaneler Kralı Topal’ın Dosyası Açılıyor

Kumarhaneler Kralı Topal’ın Dosyası Açılıyor

Susurluk çetesinin karanlıkta kalan eylemlerinden Ömer Lütfi Topal cinayetinin dosyası yeniden açılıyor.

09 Eylül 2011 Cuma 15:49A+A-

Kumarhaneler kralı olarak bilinen Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesiyle ilgili soruşturma faili meçhul cinayetler soruşturmalarını yürüten özel yetkili cumhuriyet savcıları tarafından raftan indirildi. Dosyayı inceleyen özel yetkili savcılar, önümüzdeki günlerde cinayetle ilgili bazı kişilerin ifadelerine başvuracak. Susurluk hükümlüsü eski özel harekât polisi Ayhan Çarkın’ın 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili itiraflarının ardından açılan dosyalara bir yenisi eklendi. Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, kumarhaneler kralı olarak bilinen ve 1996 öldürülen Ömer Lütfü Topal cinayeti de mercek altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesine ilişkin dava dosyasını, Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istedi.

Dosya inceleniyor

Bunun üzerine mahkeme, dosya ve eklerini, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Savcı Hakan Yüksel’in, dava dosyasını incelemesinin ardından, cinayetle ilgili olarak, bazı kişilerin tanıklıklarına ve bilgilerine başvurabileceği öğrenildi. Topal, 1996 yılında, İstanbul’da evine giderken uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda yaşamını yitirmişti.

Sanıklar beraat etmişti

Cinayetle ilgili olarak Topal’ın eski iş ortakları Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan ile özel harekaâtçı polisler Ercan Ersoy, Ayhan Çarkın, Oğuz Yorulmaz ve Mustafa Altunok ile sigortacı Serdar Özdağ ve Haluk Kırcı, Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Mahkeme, “Mahkûmiyetlerine yeterli, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediği’’ gerekçesiyle bu kişilerin beraatına karar vermişti.

Arzu Yıldız / Taraf

HABERE YORUM KAT

1 Yorum