1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kudüs'ü Yahudileştiren Bir Karar Daha
Kudüsü Yahudileştiren Bir Karar Daha

Kudüs'ü Yahudileştiren Bir Karar Daha

İsrail yüksek mahkemesi, son yılların en tartışmalı kararlarından birine imza atarak, Doğu Kudüs'ün en önemli Filistin mahallelerinden birinin Yahudileşmesinin önünü açtı.

29 Eylül 2010 Çarşamba 07:56A+A-

 Kararla pek çok Filistinlinin yerlerini kaybetmesi ve evlerinin Yahudi yerleşimcilere verilmesi bekleniyor. Mahkeme kararının, İsrail'in aldığı "Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını 10 ay dondurma" kararının bitmesinden hemen sonra gelmesi dikkat çekiyor. Dondurma kararının sona ermesiyle birlikte Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'daki pek çok yerleşim biriminde festival havasında inşaatlara başlamıştı. Ancak yerleşimcilerin Batı Şeria'nın yanı sıra Doğu Kudüs'ü de hızla Yahudileştirme ve burada yaşayan Filistinlileri topraklarından çıkarma hedefi, Filistinliler arasında büyük bir endişeye sebep oluyor. İsrail mahkemesinin pazar günü aldığı son karar ise bu endişelerin haklılığını ortaya koyuyor. Kararla Filistinlilerin açtığı mülkiyet hakkı reddediliyor. Filistinliler, D. Kudüs'ün en büyük ve simgesel değeri olan mahallelerinden Şeyh Cerrah'ın batısındaki arazi parçalarının kendilerine ait olduğunu belirterek, 1997'de mahkemeye başvurmuştu. Ancak mahkeme, bu bölgenin daha önce Yahudilere ait olduğunun ispatlandığına, dolayısıyla Filistinlilerin bölge üzerinde hiçbir hakkı bulunmadığına karar verdi.

Kararı kendileri için büyük bir zafer olarak adlandıran Yahudi yerleşimcilerin kısa süre içinde harekete geçerek bu bölgede yaşayan Filistinlileri evlerinden çıkarmasından endişe ediliyor. Şimdiye kadar mahkeme kararıyla 3 aile evlerinden çıkarılırken, 25 ailenin daha çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Cumali Önal / ZAMAN

HABERE YORUM KAT