1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kudüs'ü Övdü Suriye’de Kayıp Oldu
Kudüsü Övdü Suriye’de Kayıp Oldu

Kudüs'ü Övdü Suriye’de Kayıp Oldu

Kudüs ve Filistin'i öven yazılarından dolayı geçen yıl zindana atılan Suriyeli 19 yaşındaki kızdan hala haber alınamıyor. Tal el Meluhi, sağ mı değil mi bilinmiyor...

15 Eylül 2010 Çarşamba 14:58A+A-

Geçtiğimiz yıl tutuklanan Suriyeli Blogger Tal el-Meluhi'nin annesi Beşşar Esad'dan kızının serbest bırakılmasını istiyor.

Suriyeli Tal el-Meluhi'nin annesi, "Siyaset ile alakası yok" diyerek, Beşşar Esad'dan kızının serbest bırakılmasını talep etti. Anne, Esad'a iletmek istediği mesajda kızına ulaşabilmek ve tutuklanma sebebini öğrenebilmek için her yolu denediğini belirtti.

Suriye Emniyet Güçleri 19 yaşında ki Tal el-Meluhi'yi 27 Aralık 2009'da tutuklamış ve ardından evinde arama yaparak bilgisayarına el koymuşlardı. Hukuki bir tahkikat gerçekleştirilmemesi ile birlikte, ailesi kızlarının tutulduğu yeri öğrenemedi.

İnsan haklarını savunan Suriyeli bir grup tarafından 1 Eylül 2010 Çarşamba günü yayınlanan mesajda Tal'ın annesi "Bu olayın ailemizde neden olduğu zorlukları ve sıkıntıyı açıklayamam, kızımızın yaşı daha çok küçük ve siyaset ile alakası yok… Emniyet güçlerinden önümüzdeki Ramazan ayı öncesinde serbest bırakılacağını duyduk" dedi.

TAL EL MELUHİ 19 YAŞINDA

Öte yandan İnsan Hakları Savunucusu bir grup, Suriye Emniyet Güçlerinin 19 yaşındaki bir kızı yazmış olduğu bir şiir nedeniyle kimsenin bilmediği bir yerde tutmaya devam etmesinin, genç kızın sağlığına ve eğitimine kötü etkileri olacağına dikkat çekti. Tal, Humus şehrinde bir lisede okuyordu.

Meluhi, bloğunda Filistin yanlısı yazılar ve İsrail-Filistin arasında orta yol bulmak için Avrupa-Arap ülkelerini ve İsrail'i birleştirmeyi hedefleyen anlaşmaları kınayan şiirler ve makaleler yayınlamıştı.


Tal'in yakalanmadan önceki son hali...

İnsan Hakları Savunucuları Tal'ın henüz lisede okuyan bir genç olduğunu vurguladı. Yetkililer; "Bir gencin bloğunda yazdığı, kanunlara aykırı olmayan ya da kötülemeyen şiir ve makaleler nedeniyle tutuklanması düşünce özgürlüğüne karşı despotça bir harekettir. Suriye gibi bir ülkede fikir adamları için hapis şahdamarından daha yakın bir hale gelmiştir." açıklamasında bulundular.

ÖLDÜĞÜNE DAİR HABERLER

Tal'ın tutuklanması diğer Arap siteleri tarafından da kınandı ve işkence nedeniyle öldüğüne dair kesinliği bilinmeyen haberler yayınlandı.

Blogger Tevfik Tilmisani "Şu ana kadar Tal'ın başına gelenlerden haberimiz yok, fakat işkence nedeniyle öldüğüne dair bazı duyumlar aldık" diye konuştu.

Tilmisani "Tal, Filistin ve boykot altındaki Gazze'nin kurtuluşu gibi konulardaki yazıları ile meşhur olmuştu. Demokratik özgürlükler ve insan hakları savunucularına Tal el-Meluhi'nin hukuki hiçbir açıklamada bulunulmadan tutuklanmasının ve yakınlarına hiçbir haber ya da iletişim imkânı sunulmamasından dolayı şikayette bulundum. Bu şartlar da tüm sorumluluk Suriye hükümetine aittir." dedi.


Blog kelebeği Tal'in özgürlüğü için kampanyalar başlatıldı...

Stratreji, Siyaset ve Ekonomi Araştırmaları Arap Demokrasi Merkezi, facebook sayfasında Tal'ın ölüm haberini yayınladı ve yetkililer tarafından doğrulanmasa da birçok kişi bu habere yoğun ilgi gösterdi. Aynı zamanda twitter kullanıcıları da yetkililerden açıklama istedi.

İNTERNET DÜŞMANLARI

Yazılı iletişim araçları dışında hükümetin gözlem altında tutamadığı internet, Suriye'de düşünce özgürlüğü için insanlara açık bir kapı sundu. 1963'te Baas partisi hükümete geçtiğinde siyasete muhalefet tehlikesi ve olağanüstü durumlarda kanun koyma yetkisi çıkmıştı.

Babasının ölümünden önce Suriye'ye internet getirmek için çabalarda bulunmasına ve kendisinin de facebook sayfası olmasına rağmen Beşşar Esad, facebook ve youtube gibi siteleri engelletmiştir.

Sınır Tanımayan Gazeteciler 2010 yılı açıklamalarında Suriye'nin internet kullanımında en çok engellenen ülkelerden olduğunu belirtti.

Blogger Tal eL-Meluhi 4 Kasım 1991'de Suriye'nin Humus şehrinde doğdu. Bloğundaki resim yerinde Gandi'nin resminin kullanan lise talebesi Tal, bloğuna en son 6 Eylül 2009'da Kudüs ile ilgili şu yazıyı eklemişti:

Şehirlerin efendisi Kudüs

Barış şehrine selam olsun...
İnsanlığa kutsal kılınan toprağa selam olsun
Ruhul Emine (Cibrile) Selam olsun
Kanatlarındaki tüylere
Göğe yükselten sütunlara selam olsun
Çünkü bu tüm peygamberlerin vasiyeti...

(Kaynak: Rukayye Serdar / Timeturk)

HABERE YORUM KAT

3 Yorum