1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kudüs'te Tansiyonu Yükseltecek Mescid-i Aksa Kararı
Kudüs'te Tansiyonu Yükseltecek Mescid-i Aksa Kararı

Kudüs'te Tansiyonu Yükseltecek Mescid-i Aksa Kararı

İsrail Malka Aviv Sulh Ceza Mahkemesi, İsrail ile Ürdün arasında 1994'te imzalanan barış anlaşmasını hiçe saydı.

03 Mart 2015 Salı 21:24A+A-

Müslümanların ilk kıblesi olma özelliği taşıyan Mescid-i Aksa ile ilgili İsrail mahkemesi kritik bir karara imza attı. Emsal teşkil edecek karar, Yahudiler’in Mescid-i Aksa’da ibadet etmesinin önünü açıyor.

İsrail mahkemesi, Mescid-i Aksa'da "ibadet görüntüleri" ortaya çıktıktan sonra Aksa'ya girişi polis tarafından yasaklanan ve bu nedenle dava açan Haham Glick'i "haklı bularak", kendisine tazminat ödenmesine hükmetti.

“Yahudilere Aksa’da ibadet hakkı”

İsrail Malka Aviv Sulh Ceza Mahkemesi, "Yehuda Glick - İsrail polisi" davasında kararını açıkladı. Glick'in "Aksa'da ibadet etmesinde bir sakınca olmadığı" yönünde hüküm veren mahkeme, Aksa'ya 2 yıl girişi yasaklanan Glick'e 650 bin şekel (yaklaşık 163 bin dolar) tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Glick'in avukatı Aviad Visoly, yaptığı açıklamada, "Söz konusu kararla Yahudilerin Aksa'da ibadet etme hakkının doğduğunu" iddia etti. Polis, Glick'in İsrail Kanal 10 televizyonunda "Mescid-i Aksa'da ibadet" görüntülerinin yayınlanmasının ardından, 2011 ile 2013 yılları arasında Aksa'ya girişini yasaklamıştı. Glick, Aksa'ya girişinin engellenmesi nedeniyle İsrail polisi aleyhinde dava açmıştı.

Sık sık gerginlik yaşanıyor

Mescid-i Aksa Külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Emeviler döneminde inşa edilen Kubbet-üs Sahra camisinin yanı sıra müze, medreseler, bahçeler ve büyük avlu bulunuyor. Beyt'ul Makdis olarak da bilinen Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. "Süleyman Mabedi" kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler, külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören talebeleri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İbadet etmeleri yasak

Ürdün, 1924 yılından itibaren Mescid-i Aksa dahil Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafızlığı görevini yürütüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı da Ürdün Vakıflar Bakanlığı tarafından atanıyor. İsrail ile Ürdün arasında 1994'te imzalanan barış anlaşmasına göre, Yahudilerin Aksa'yı ziyaret etmesine izin veriliyor ancak burada ibadet etmeleri yasak.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT