1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Kudüs’te Hep Beraber Namaz Kılacağız!”
“Kudüs’te Hep Beraber Namaz Kılacağız!”

“Kudüs’te Hep Beraber Namaz Kılacağız!”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu çeşitli diplomatik tepkiler aldığı “Kudüs'te namaz kılma” sözüne açıklık getirdi: “Doğu Kudüs Filistin’e aittir.”

09 Temmuz 2010 Cuma 11:04A+A-

Londra'da düşünce grubu Chatham House'da bir konuşma yapan Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili sorulan soruya "Ben bu sözü 22 bakanın katıldığı basına kapalı bir toplantıda sarfettim ve diplomasi kuralları gereği de şimdiye dek bu konuda bir şey söylemedim" cevabını verdi.

Davutoğlu, İsrail lobisi üyelerinin de bulunduğu konferans salonunda Aydın Doğan'ın sahibi olduğu CNN Türk televizyonunun "Siz, 'Kudüs'te namaz kılacağız' gibi fanteziler üreterek, Türkiye'yi uluslararası arenada zor durumda bırakmıyor musunuz?" şeklindeki skandal içerikli sorusuna da cevap verdi...

Vatan'da yer alan habere göre Davutoğlu, "Ama şimdi söylüyorum. Evet, bir gün Doğu Kudüs'te namaz kılacağız. Doğu Kudüs Filistin'e aittir. Birleşmiş Milletler hukukuna göre orası Filistin toprağıdır ve barış süreci çerçevesinde yapılan görüşmelerde de burasının Filistin'e teslim edilmesi şartı vardır. Doğu Kudüs Filistin'e verilecektir ve biz de hep beraber burada namaz kılacağız. Bu bir fantezi değil vizyondur." diye konuştu.

Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşmesinin ardından gazteecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin filo baskını nedeniyle İsrail ile ilişkileri kesmeye hazır olup olmadığı yönündeki bir soruya da, "İsrail'in özür dilemesini ya da uluslararası bir soruşturma açılmasının kabul etmesini bekliyoruz. Sanırım bu adil bir istek" ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, "Eğer bu iki yolu izlemezlerse, o zaman tabii ki Türkiye'nin de sivillerin haklarını korumak için her türlü önlemi almaya hakkı olur" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca, "Eğer İsrail bizimle ilişkilerini düzeltmek istiyorsa, o zaman sorumluluğunu kabul etmeli ve ilişkilerimizin bozulmasını engellemek için gerekli tüm adımları atmalıdır" ifadesini kullandı.

"Türkiye Batı'dan uzaklaşıyor tespiti saçma"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığı yolundaki endişelerin doğru olmadığını, bu tespiti "saçma" bulduğunu söyledi.

Davutoğlu, Ankara'nın İsrail'le krizi tırmandırmaya çalışmadığını, uluslararası karasularda yapılan saldırının hesabının verilmesini istediğini söyledi.

İsrail gemi baskınıyla ilgili olarak uluslararası ve bağımsız bir soruşturmayı kabul etmedikçe ilişkilerin düzelmeyeceğini vurgulayan Dışişleri Bakanı, "Birisi aynı anda hem suçlanıp, hem de savcı ve yargıç olamaz" dedi.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye-İsrail ilişkilerinin çok kritik bir aşamada olduğunu, önümüzdeki haftalarda ve aylarda yaşanacakların İsrail'in tavrına bağlı olduğunu, İsrail'le ilişkilerin normalleşmeyeceğini, ilişkilerin Türkiye tarafından kesinlikle tamamen gözden geçirileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

5 Yorum