1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. ‘Kudüs Yürüyüşü’ İsrail’i Panikletti
‘Kudüs Yürüyüşü’ İsrail’i Panikletti

‘Kudüs Yürüyüşü’ İsrail’i Panikletti

Başta Suriye, Mısır ve Ürdün olmak üzere çeşitli ülkelerde yaşayan 5 milyonun üzerindeki Filistinli mülteciler 30 Mart’ta dünya genelinde “Kudüs’e yürüyüş” eylemi için kampanya başlattı.

31 Aralık 2011 Cumartesi 00:03A+A-

Siyonist İsrail ise Filistinli mültecilerin topraklarına dönüşlerinin kabul edilmesi yönünde gelecek baskılara karşı yeni bir kanun çıkarmayı planlıyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı, 1948’de yaşadıkları İslâm ülkelerini terkeden Yahudilerin geride kalan mallarının tazmini için yasa çıkarılmasını istedi.

Yeni Bir Yahudi Kurnazlığı

Arapça yayınlanan “El Arab El Yevm” gazetesinin haberine göre, önümüzdeki günlerde Filistinli mültecilerle ilgili İsrail’e karşı uluslararası toplumdan baskı geleceğine dikkat çeken İsrail Dışişleri Bakanlığı baskılara, “karşı atak” geliştirilmesini önerdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı bunun için İsrail’in kurulduğu 1948 yılı öncesinde çeşitli İslâm ülkesinde yaşayan, ancak sonra bu ülkeleri tekedip İsrail’e göçen Yahudilerin geride bıraktıkları mallarıyla ilgili çalışma başlattı. Tarih, coğrafya, uluslararası hukuk gibi bölümlerden çok sayıda üniversite hocasının katılımıyla bir komisyon oluşturularak söz konusu ülkelerden Yahudilerin geride bıraktıkları malvarlıkları için tazminat talep edilmesi öngörülüyor.

400 Milyar Dolar İstiyor

Habere göre İsrailliler sadece Suudi Arabistan’a, Hz. Peygamber dönemine kadarki olayları kapsayan 100 milyar dolarlık bir fatura çıkarmayı planlıyor. Bunun dışında Yahudi malları ile ilgili İslâm ülkelerine 300 milyar dolar daha tazminat davası açmayı planlıyor. Mart ayında İsrail parlamentosuna getirilmesi planlanan kanun tasarısında 850 bin Yahudi’nin malları için Suudi Arabistan, Mısır, Moritanya, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Sudan, Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün, Bahreyn gibi ülkelerden tazminat talep edecek.

Siyonistlerden Yeni Yahudileştirme Yöntemleri

Öte yandan; Siyonistler Yahudileştirme planında da yeni yöntemler geliştiriyor. Son olarak “nameyourroots.com” adıyla açıklan bir internet sayfası kendisinin İspanya kökenli olduğunu düşünen kişilere “Yahudi köklerine” ulaşmak için yardımcı oluyor. İsrail’de “Anusim bilgi hattı” olarak bilinen site, DNA testi dahil son derece karmaşık algoritmalara başvuruyor.

ERTUĞRUL CESUR / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum