1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kudüs Halk İşgale Karşı Direniyor...
Kudüs Halk İşgale Karşı Direniyor...

Kudüs Halk İşgale Karşı Direniyor...

Yahudileştirme faaliyetlerine hız veren Siyonistlere karşı Kudüs halkı direniyor. Çatışmalarda 20 Filistinli yaralandı.

18 Ekim 2010 Pazartesi 14:34A+A-

Siyonist işgalcilerin Kudüs'te, özellikle de Mescidi Aksa çevresinde Filistinlilerin evlerini gasp etme ve yıkma planlarını yürütmeye devam çabaları yüzünden evlerine sahip çıkmak isteyen Kudüslülerle gaspçı güçler arasında çatışmalar şiddetleniyor. Siyonist işgalcilerin gasp ve yıkım faaliyetleri yüzünden Kudüs'te bilhassa Silvan mahallesi çevresinde dün gece de şiddetli çatışmalar meydana geldi. Çatışmalarda en az 20 Kudüslünün yaralandığı bildirildi.

Verilen haberlere göre dün gece işgal güçleriyle, Mescidi Aksa'nın güneyinde yer alan Silvan mahallesinde çatışmalar meydana geldi. Siyonist işgal devletine bağlı Sınır Koruma Güçleri'nin Silvan mahallesinin bütün giriş ve çıkış noktalarını kapatmaları ve bu şekilde muhtelif silahlarla ve bombalarla halka saldırmaları üzerine en az 20 kişi yaralandı. Bazı kişilerin de atılan gaz bombaları sebebiyle boğulma tehlikesi geçirdiği bildirildi.

Yerel kaynakların verdiği haberlere göre işgal güçleri Silvan mahallesinin çevresini polis köpekleriyle ve modern silahlarla kuşatmaya aldılar. Kuşatmada Sınır Koruma Güçleri ve polis güçleri mensubu en az bin silahlı eleman yer aldı. Bunlara ek olarak sokak aralarına ve giriş noktalarına bazı özel güçler yerleştirildi.

Kudüs'teki haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre Silvan bölgesindeki Batnu'l-Heva, Bustan, Vadi Helva başta olmak üzere muhtelif mahallelerde şiddetli çatışmalar oldu.

İşgal devleti bütün bu mahallelerdeki Müslümanların evlerini gasp ederek Yahudilere teslim etmeye ve böylece Mescidi Aksa'nın her tarafını Yahudilerle kuşatmaya çalışıyor.

Zuabi: "48 Bölgesindeki Filistinlilere Saldırıların Arkasında Görüşmeler Var"

İsrail Parlamentosu Knesset'in Arap üyelerinden olan Hanin Zuabi geçtiğimiz Cumartesi günü işgal güçlerinin Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesindeki Filistinlilere saldırmasının, Abbas yönetiminin işgal devletiyle anlamsız ve hiçbir sonuç getirmeyeceği belli görüşmeleri sürdürmekteki ısrarıyla bağlantılı ve aradaki güvenlik işbirliğinin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Zuabi, işgal güçlerinin son günlerde 1948 topraklarındaki Filistinlilere yönelik olarak gerçekleştirdikleri saldırıların onları eritememesinden ileri geldiğini vurgulayarak, Abbas'ın görüşmelerinin işgal devletine kendi siyonist kimliğini güçlendirmesi ve 1948'de işgal edilmiş bölgeye yüklenmesi için fırsat verdiğini dile getirdi.

Özgürlük Filosu'na katılarak ve Mavi Marmara'ya düzenlenen baskında mağdur edilenlerin haklarını savunarak gerçekleştirdiği cesaretli çıkışlarıyla da dikkat çeken Zuabi konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İşgal devleti hiçbir zaman bizim kimliğimizi ve ulusal haklarımızı tanımış değildir. En iyi şartlarda bizi eritilmesi, kimliksiz hale getirilmesi, mal varlıkları ve arazileri gasp edilmesi gereken bir parça olarak görür. Bütün bu olan bitenleri Oslo sürecinden ve masabaşı görüşmelerin sebep olduğu durumdan müstesna tutamayız."

Zuabi masabaşı görüşmelerin Filistin direnişinin kazanımlarının birçoğunu tahrip ettiğini söyledi.

(FİEM)

HABERE YORUM KAT