1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Kudüs Günü Beyazıt Meydanı'nda Kutlandı
Kudüs Günü Beyazıt Meydanında Kutlandı

Kudüs Günü Beyazıt Meydanı'nda Kutlandı

Kudüs Günü birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'nin bazı bölgelerinde de kutlandı. İşte Beyazıt'tan ayrıntılar...

03 Eylül 2010 Cuma 23:32A+A-

Her Ramazan ayının son Cuması kutlanan "Dünya Kudüs Günü"nde her yıl özellikle İran, Filistin, Lübnan gibi yerlerde dev gösteriler yapılıyor. İran İslam İnkılabı Rehberi rahmetli İmam Humeyni'nin ilan ettiği bu gün dolayısıyla zikredilen yerlerin yanı sıra İslam coğrafyasının birçok yerinde, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde de çeşitli etkinlikler tertip ediliyor. Türkiye'de de Kudüs Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bu yıl İstanbul, Adana, Kocaeli gibi şehirlerde Kudüs ile ilgili gösteri yapan Müslümanlar, Kudüs kurtarılıncaya kadar Filistin direnişine sahip çıkılması gerektiği ifade edildi.

İstanbul'daki etkinlik Beyazıt Meydanı'ndaki kitap fuarının yanında yapıldı. Kudüs Günü Tertip Komitesi'nin çağrısıyla Cuma namazı sonrası meydanda toplanan yüzlerce Müslüman, burada Mavi Marmara ve Filistin şehitleriyle ilgili sloganlar attı. Mavi Marmara şehitlerimizin yanı sıra Kudüs davasının, Filistin İslami direnişinin öncü şehitlerinin de fotoğraflarının asıldığı ve taşındığı etkinlik Kur'an-ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başladı. Eylemde sık sık tekbirler getirildi; "Kudüs Canımız Feda Olsun Kanımız!", "Aksa'ya Selam Direnişe Devam!", "Karada Denizde İntifada her Yerde!", "Katil İsrail Hesap Verecek!", "Şehitler Ölmez!", "Hamas'a Selam Direnişe Devam!", "Oluk Oluk Kan Aksa Kurtulacak El Aksa!" vb. sloganlar atıldı.

Eylemde Tertip Komitesi adına Mehmet Şahin'in okuduğu ve aşağıda tam metnini yayınladığımız basın bildirisinin ardından Ramazan Kayan bir konuşma yaptı. Kudüs davasının önemine dikkat çeken Kayan, Mavi Marmara ile birlikte bu uğurda bizatihi şehit verdiğimize dikkat çekti. Konuşmasını "Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs'ün sahibi olan Allah, bizim ellerimizle Kudüs'e özgürlüğünü bahşetmek istiyor. Temiz ellerinizi, temiz idrakinizi Kudüs'ün özgürlüğüne hazırlayın! Allah'a olan ahdimizi yineleyerek bir Kudüs yürüyüşü başladı. Yolunuz açık olsun." sözleriyle tamamlayan Kayan, işbirlikçi yönetimlerin İsrail ve ABD ile doğrudan müzakere görüşmeleriyle direnişin saf dışı bırakılamayacağını da sözlerine ekledi.

Grup Uyanış'ın söylediği ezgi-marşlarla devam eden etkinlikte Hamza Er de söz aldı. Er, Gazze izlenimlerini ve direniş hareketi önderlerinin örnek yaşamlarından tabloları aktardığı konuşmasında Filistinli şehitlerin salt gecekondu mahallelerinden çıkmadığını, tüm halkın direnişe aktif olarak katıldığını ve liderlerin en ön safta olduğunu belirtti. Er, konuşmasını şu vurgularla tamamladı: "İbadetler, sadece namaz, zekat değildir. İbadetler, zalime karşı çıkmaktır. Siyonist ve emperyalist saldırganlığa tavır almaktır. İbadet, anti-Siyonist olmaktır. O topraklarda bir tek Siyonist kalmayıncaya kadar mücadele etmektir."

Eylemde ABD ve İsrail bayrağı ve bir Siyonist asker maketi de ateşe verildi. Mavi Marmara İzmir şehidimiz Cengiz Songür'ün oğlu İsmail Beheşti de babasının şehadetiyle duyduğu gururu aktardığı eylem, Kadir Akaras'ın yaptırdığı dua ile sona erdi.

HAKSÖZ-HABER

***

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Bismillahirrahmanirrahim

-Bu gün Rahmet ve Bereket ayı Ramazanın son cumasıdır.Bu gün zalimler ve müstekbirler karşısında kutlu direnişin ve İslam kardeşliğinin sembolü olan Dünya Kudüs Günü'dür.

Bu gün yeryüzündeki tüm Müslümanlar için günlerden Kudüstür.

Kudüs

-Kurulduğu günden bu yana vahyi ilahi tebliği ve peygamberlik müessesini temsil etmiş Hz.Süleyman,Hz.Zekeriya,Hz.Yakup,Hz.Yahya,Hz.İsa gibi peygamberlerin yaşadığı bir şehir olduğu gibi son peygamber Hz.Muhammed'in(sav)mucizevi miraca yükseldiği Mescid i Aksa'yı da bağrında barındırmaktadır.

-Mescid i Aksa Müslümanların ilk kıblesi,Mescid i Haram'dan sonra muvahhidlerin ikinci camii ve yeryüzünde Mescid i Haram ve Mescid i Nebevi'den sonra üçüncü mukaddes haremidir.

-Rabbimiz Kitabı Keriminde şöyle buyurmaktadır;

Kulunu kendisine bir takım ayetler göstermek için bir gece Mescid i Haramdan çevresini mübarek kıldığımız Mescid i Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir.Şüphesiz O'duyandır,görendir.(isra 1.ayet)

-Rabbimizin Mescid i Aksa ve çevresini mübarek kıldığımız dediği yer Kudüs ve Filistin topraklarıdır.

-Emperyalist güçlerden aldığı destekle 1940'lı yıllarda Siyonist İsrail Filistin topraklarını işgale başlamış,1967 yılındaki 6 gün savaşından sonra ise Kudüs ve Filistin tamamen işgal edilmiştir.

Bu gün Siyonist İsrail ümmetin bağrına saplanmış hançer gibi durmaktadır.

Kudüs

-Tarih boyunca İslam ümmetinin adeta bir aynası olmuştur.Bu beldenin İslam hakimiyetinde kaldığı dönemlerde Müslümanlar derli, toplu ve yükselişte,hakimiyeti kaybettiklerinde ise bu günkü gibi darmadağınık bir duruma düşmüşlerdir.

-Filistin halkı yarım asırdan fazla bir zamandır siyonizme karşı verdiği mücadelede yalnızlaştırılmaya çalışılmış,sorun sadece bölgede yaşayan Arapların meselesiymiş gibi gösterilmek istenmiştir.Öbür taraftan Siyonist İsrail Kudüs meselesini Yahudileri bir arada tutabilmek için ideolojik bir temel olarak görmüş tüm politikalarını buna göre geliştirmiştir.

-Dünya Kudüs günü'nün ilanıyla birlikte bu oyun bozulmuş,Filistin davası ulusal çerçeveden çıkarılarak Evrensel ve İslami bir boyut kazanmıştır.

-Bu sebeple oluşturduğumuz Kudüs Günü Tertip Komitesi bu yıldan başlamak üzere her yıl Kudüs gününü ihya etme ve tüm Müslüman Stk'ların katılımını sağlayacak bir çalışma başlatma kararı almıştır.

-Bizler İslam ümmetinin kalbi haline gelen Filistin ve Kudüs'ün kurtuluşunu ümmetin kurtuluşu,Siyonist İsrail ve onun hamisi Amerika'nın ise sonu olarak görüyoruz.

-Bu gün yeryüzünün her yerinde milyonlarca Müslüman Kudüs gününü ihya etmek,emperyalizmi ve siyonizmi protesto etmek için meydanları,alanları doldurmaktadırlar.Aralarındaki basit ihtilafları bir tarafa bırakarak Kudüs'ün önemini kavrayıp bir araya gelen tüm kardeşlerimizi selamlıyor,aynı bilincin tüm Müslümanları kuşatmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

-Dünya Kudüs Günü'nü emperyalizme,siyonizme,zulme ve işgale karşı ümmet ve kardeşlik bilinciyle bir başkaldırı olarak görüyor,bu vesile ile Filistin ve Kudüs'ün özgürlüğü için mücadele eden direnişçilerimizi tüm kalbimizle destekliyor ve yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz.

-Yine bu uğurda şehid olan azizlerimizi, hususen geçtiğimiz günlerde Mavi Marmara gemisinde Şehid düşen kardeşlerimizi Rahmet ve Minnetle anıyoruz.

Unutmayalım ki;Kudüsün özgürlüğü Ümmetin birlik ve beraberliğine bağlıdır.

Unutmayalım ki;Her Müslüman bir kova su dökse israil'i sel götürür.


Kudüs Günü Tertip Komitesi

HABERE YORUM KAT

2 Yorum