1. HABERLER

  2. HABER

  3. Krizin Çok Özel Bir Nedeni
Krizin Çok Özel Bir Nedeni

Krizin Çok Özel Bir Nedeni

Hükümetin 2013’te Genelkurmay Başkanı olarak görmek istediği Orgeneral Özel’in, “Başbakan’ın ziyaretinden sadece onur duyarız” sözleri yüzünden TSK komuta kademesi tarafından istenmediği iddia ediliyor.

09 Ağustos 2010 Pazartesi 18:23A+A-

Yüksek Askerî Şûra'da (YAŞ) tepe noktalardaki atamalarda düğümlenen krizin odak isimlerinden biri haline gelen Malatya'daki 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Kasım 2009'da bu kente yaptığı ziyaret öncesi, "Sayın Başbakan'ın ziyaretinden sadece onur duyarız" dediği için TSK komuta kademesinde alerji yarattığı belirtiliyor. Erdoğan, Kürt sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Demokratik Açılım projesini 14 Kasım'da gittiği Malatya'da başlatmış ve Orgeneral Özel'i de makamında ziyaret etmişti.

Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na (KKK) yapılacak atamalarda kilitlenen YAŞ krizinde, Özel'in yaklaşık 9 ay önce yaptığı bu açıklamanın, 2013 yılında Genelkurmay Başkanı olmasını engellemeye çalışacak kadar öfkeye yol açtığı ortaya çıkıyor.

Özel'i tasfiye planı

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında geçen cuma geceyarısı yapılan yaklaşık bir saatlik görüşmeyle ilgili basına yansıyan haberlerde, Orgeneral Başbuğ'un Erdoğan'a, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Orgeneral Özel'i, Jandarma Genel Komutanlığı için de Genelkurmay İkinci Başkanı olan Orgeneral Aslan Güner'i önerdiği belirtildi. Ancak Orgeneral Özel, KKK'ya atansaydı Genelkurmay Başkanı olan KKK Komutanı Orgeneral Işık Koşaner bu görevde üç yıl kalacağı için Org. Özel'in iki yıl sonra emekli olması gerekiyordu. Orgeneral Güner'in Jandarma Genel Komutanı olması halinde ise Orgeneral Koşaner'in yerine 2013'te Genelkurmay Başkanı olması hesaplanıyordu. Dolayısıyla, Orgeneral Başbuğ'un getirdiği belirtilen öneri, Orgeneral Özel'in önünü kesmeyi amaçlıyordu.

Güner'i de hükümet istemiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise, eşine sırtını dönen Orgeneral Güner'i istemediği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Orgeneral Güner'e yönelik hoşnutsuzluğu 3 yıl öncesine dayanıyor. Aynı zamanda Başkomutan unvanı taşıyan Gül'ün karşılama heyetinde yer alan dönemin Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral rütbesindeki Aslan Güner, Gül çifti tokalaşmaya başladığında, türban taktığı gerekçesiyle Hayrunnisa Gül'ün elini sıkmamak için sırtını dönüp, protokol sırasından ayrılmıştı.

Diğer yandan, TSK komuta kademesi ile hükümet arasında KKK'ya atama konusundaki kriz aşılamaz ve 30 Ağustos itibariyle Orgeneral İlker Başbuğ, Orgeneral Iğsız ve Orgenral Işık Koşaner otomatik olarak emekli olurlarsa, sürpriz bir biçimde 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel'in yeni Genelkurmay Başkanı olarak atanabileceği de Ankara kulislerinde konuşuluyordu.

TARAF

HABERE YORUM KAT