1. HABERLER

  2. HABER

  3. Korsan İsrail, Aktivistleri Sınır Dışı Etti
Korsan İsrail, Aktivistleri Sınır Dışı Etti

Korsan İsrail, Aktivistleri Sınır Dışı Etti

İsrail askeri müdahalesiyle dünyayla irtibatı kesilen Fransız “Dignity Al-Karama” yolcuları sınır dışı edildi!

21 Temmuz 2011 Perşembe 14:19A+A-

İsrail tarafından Gazze’ye uygulanan kuşatmayı kırmak amacıyla yola çıkan Fransız “Dignity Al-Karama” (Onur El Kerame) gemisi uluslararası sularda seyrederken kuşatılmış ve 19 Temmuz günü İsrail donanmasına bağlı güçler tarafından Aşdod limanına çekilmişti. Aktivistlerin gözaltına alındıklarında havasız kabinlerde bekletildiği ve kendilerine avukat hakkı tanınmadığı ifade edildi. Bir suçlu muamelesi gören aktivistler ardından sınır dışı edildiler.

Gazze’ye ulaşmaları engellenen Dignity Al-Karama yolcularının sınır dışı edilmeleri üzerine Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Recep Karagöz bir açıklama yaptı.

Karagöz, açıklamada şunları söyledi:

Büyük bir dayanışma ve insanlık hareketi olan gemilerle Gazze deniz kuşatmasını kırma çabası İsrail’in hukuksuzluklarını önleyemese de, bu hak ihlallerini ve İsrail’in insanlık dışı yüzünü dünyaya bir kez daha gösteren başarılı bir sivil direniş hareketi olmuştur.

Salı sabahı Gazze şeridinden 50 mil açıktayken 5 gemi dolusu İsrail askerinin müdahalesiyle karşılaştılar. İsrail Hamas hükümetine dışarıdan silah ulaştırılmasını engellediğini iddia etse de defalarca didik didik aranan, gerekli bütün kontrollerden ve hukuki işlemlerden geçen küçük bir tekne içinde silah olabileceği iftirasına İsrailliler dahi inanmamaktadır. Amerikan medyasının ve politikacılarının   şartsız desteği, ikiyüzlü ve çifte standartlı tavırlarına güvenen İsrail hesap sorulamaz bir korsan ülke haline gelmiştir.

MAZLUMDER  olarak tam bağımsız, özgür Filistin devletini destekliyor, pervasızca insan onurunu ve hukuku hiçe sayan İsrail’i kınıyor, Filistin halkına zulmü ve uluslararası sulardaki korsanlıklarına son vermeye çağırıyoruz. Uluslararası adalet süreçlerini ve diplomatik süreçleri kitleyerek evrensel hukukun gereklerini ortaya çıkmasına engel olan başta ABD olmak üzere siyonist rejimin işbirlikçi ortaklarını kınıyoruz. Her türlü hukuk mekanizmasıyla hesap soracağımızı hatırlatıyoruz.” 

16 yolculu Dignity Al-Karama yolculuğuna 25 Haziran’da Korsika’dan başlamıştı. 32 ülkeden 350 barış aktivistinin oluşturduğu 10 gemilik “Özgürlük Filosu 2: İnsan Kal”ın diğer gemileriyle birlikte Yunanistan’da alıkonulduktan sonra, yoluna devam edebilen tek filo üyesi olarak Özgürlük Filosunu temsil ediyordu. Gemide Fransa, Kanada, Yunanistan, Tunus, İsveç uyruklu yolcular vardı.

HABERE YORUM KAT