1. HABERLER

  2. HABER

  3. Korg. Rıdvan Ulugüler'e 'Hipnoz' Kalkanı
Korg. Rıdvan Ulugülere Hipnoz Kalkanı

Korg. Rıdvan Ulugüler'e 'Hipnoz' Kalkanı

Üç astsubaya işkence davasında sorguya katılan Ahmet Zeki Üçok'a dava açılmasının ardından şimdi gözler Korgeneral Rıdvan Ulugüler'e çevirdi.

21 Aralık 2010 Salı 05:01A+A-

Üç astsubaya işkence yapmaktan mahkûm olan emekli Yarbay Gürol Doğan'ın ardından sorguya katılan eski Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'a 36 yıl hapis istemiyle dava açılması gözleri Kayseri 2. Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanı Korgeneral Rıdvan Ulugüler'e çevirdi.

Emri verenle ilgili bir davanın bulunmaması dikkat çekiyor. Askeri mahkemede avukatların tanık sıfatıyla dinlenen Ulugüler'e soru sormasına izin dahi verilmemesi, Korgeneral'in korunduğu iddialarının ortaya atılmasına yol açmıştı.

'Resmi belgede sahtecilik yaptığı' iddiasıyla yargılanan Astsubay Ali Balta ve arkadaşlarının hipnozla işkence görmelerinin arkasında ilginç gelişmeler var. Balta ve arkadaşlarının Ergenekon sanığı Albay Cengiz Köylü'ye yardım etmek isteyen Ulugüler'in şifahi isteğini Hava Kuvvetleri Doküman Yönetim Sistemi'ne girdikleri bildirilmişti. Hipnozlu işkencenin

Kayseri 2. Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanı Korgeneral Rıdvan Ulugüler'in bilgisi dâhilinde yapıldığının belgesi de kamuoyuna yansımıştı.  Doğan,  Üçok ile Tümgeneral Rıdvan Ulugüler'in bilgisi ve isteği dâhilinde olaya müdahil olduğunu deklare etmişti.

TARIMCIOĞLU: KARARI YARGITAY BOZAR

Askeri Mahkeme, hipnozun talimatını verdiği belirtilen Korgeneral Rıdvan Ulugüler'e soru sorulmasına izin vermemişti. Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu'na göre mahkemenin böyle bir yetkisi yok. Soru sorma hakkına asla karşı çıkılamaz.  Mahkemede her şey sorulabilir.

Böyle bir durumda kararın Yargıtay tarafından bozulması gerektiğini belirten Tarımcıoğlu, "Böyle bir usul hatası yapılmışsa ki, usul esasa etki yapar. Askeri mahkemenin böyle bir şey yapacağını tahmin etmiyorum. Ama yapılmışsa o bozmaya muciptir. Mahkemeler herkesi dinlemek zorundadır. Hele ki savunmaya dönükse mutlaka dinlemek gerekir eksik bir karar olur yoksa" ifadelerini kullanıyor.

GÖKHAN ÖZDAĞ / BUGÜN

HABERE YORUM KAT