1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Körfez Ülkeleri, Arabuluculuktan Çekildi
Körfez Ülkeleri, Arabuluculuktan Çekildi

Körfez Ülkeleri, Arabuluculuktan Çekildi

Körfez İşbirliği Konseyi, Yemen Devlet Başkanı Salih'in, istifasını öngören anlaşmayı imzalamayı reddetmesi üzerine, aylardır devam eden krizdeki arabuluculuk çabalarını askıya aldı.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 10:48A+A-

Muhalefet liderlerinin Cumartesi günü imzaladığı anlaşma 33 yıldır iktidarda olan Ali Abdullah Salih'in yargı muafiyeti karşılığında bir ay içinde istifa etmesini öngörüyordu. Anlaşma uyarınca Salih'in istifası ardından bir ulusal birlik hükümeti kurulacaktı.

Körfez İşbirliği Konseyi bir açıklama yayımlayarak "Uygun koşulların olmaması" nedeniyle girişimini askıya aldığını duyurdu.

'Muhalefetin önünde imzalarım'

Yemen Devlet Televizyonu'na göre, Salih, "Bu anlaşmayı ancak Başkanlık Sarayı'nda muhalefet liderlerinin hazır bulunacağı törende imzalarım" diyerek anlaşmaya imza atmayı reddetti.

Salih'in taraftarları başkent Sana'da yaptıkları gösteride, anlaşmayı bir 'darbe girişimi' olarak niteledi. 

Aynı saatlerde, on binlerce kişi de Salih'in istifası talebiyle eylem yaptı. Protestocular, Salih'in istifa etmemesi halinde eylemlerini tırmandıracakları uyarısında bulundu.

Muhalefet, Ocak ayında bu yana 140 kişinin güvenlik güçleri ve milisler tarafından öldürüldüğünü söylüyor.

Ali Abdullah Salih, Körfez ülkelerinin anlaşma önerisini son dakikada kabul etmişti.

Tunus ve Mısır'da devlet başkanlarını deviren ayaklanmalardan cesaret alan birçok protestocu, anlaşmanın yeterli olmadığını ve Salih'in derhal istifa etmesi gerektiğini söylüyordu.

Kaynak: BBC

HABERE YORUM KAT