1. HABERLER

  2. HABER

  3. Konu Şike Olunca Tüm Partiler Birleşti
Konu Şike Olunca Tüm Partiler Birleşti

Konu Şike Olunca Tüm Partiler Birleşti

Meclis'te grubu bulunan partiler, şike ve teşvik primiyle ilgili cezaların azaltılması için ortak yasa teklifi hazırladı.

17 Kasım 2011 Perşembe 06:09A+A-

AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ve BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan tarafından hazırlanan tasarı, dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Buna göre şike ve teşvik primi suçu işleyenlerin 5 yıldan 12 yıla kadar olan hapis cezaları '1 ile 3 yıl' arasına çekilecek. Suçun, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve kulüplerde görevli yöneticiler tarafından işlenmesi halinde ise ceza iki katına çıkacak.

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı'nda değişiklik yapılması için yasa teklifi hazırladı. AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ve BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan'ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu öneri, sporda şike ve teşvik cezalarının indirilmesini öngörüyor.

Buna göre, belirli bir maçın sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına menfaat temin edene '5 yıldan 12 yıla kadar hapis', yerini '1 yıldan 3 yıla' kadar hapse bırakıyor. Suçun federasyon veya spor kulüplerinde görev yapan idarecilerle işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılacak. Suçların, değişik zamanlarda birden fazla tekrarlanması halinde tek cezaya hükmedilecek. Ancak ceza yarısından 3 katına kadar artırılacak. Hakkında soruşturma başlatılan kişinin kovuşturma sonuna kadar, federasyonlarda ve kulübünde yönetim kurulu başkanı ve üyesi, denetim kurulu üyesi ve denetçi olarak görev yapması yasaklanacak. Yasaklı alet veya maddeleri spor alanlarına sokana 3 aydan 1 yıla kadar öngörülen hapis cezası, '1 yıla kadar hapis' olarak değiştiriliyor. Kesici, ezici veya delici aletlerle patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri temin eden kişi için '2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası', '6 aydan 2 yıla kadar hapis', bu alet veya maddeleri kullanana, '1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası' yerine '3 aydan 1 yıla kadar hapis' cezası getiriliyor. Din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeten söz ve davranışlarda bulunan kişi, '6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası' yerine '3 aydan bir yıla kadar hapis cezasına' çarptırılacak.

Usulsüz seyirci girişi suçu, yasaklanmış kişi tarafından işlenirse, hakkında '3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve idari para cezası verilecek. Kanun hükümlerine aykırı olarak seyirci kabul eden kişiye '3 aydan 1 yıla kadar' öngörülen hapis cezası '50 günden az olmamak üzere idari para cezası' olarak uygulanacak. Fiilin müsabakanın güvenliğini bozması halinde, fail hakkında '1 yıldan 3 yıla hapis cezası', '3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası' şeklinde düzenleniyor. spor servisi

Hapis cezaları ertelenecek

Avukat Şekip Hardal: Yasada değişiklik öngören bu teklif, aslında baştan beri uygulanması gereken bir ceza sistemi. Ancak her nasılsa Kulüpler Birliği üyesi hukukçular ve TBMM'deki ilgili komisyondaki üyeler ceza sürelerinin çok yüksek olduğunu gözden kaçırdı. Açıkçası 6 ay gibi kısa sürede ve üstelik yaşanan olaylardan sonra böyle bir yola başvurulması, kanun koyucunun ciddiyetiyle bağdaşmıyor. Bu son karar kamuoyunu rencide etti. Artık 2 yıl ve altındaki cezalar ertelenecek. Yani hapis olmayacak.

Zaman 

HABERE YORUM KAT