1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Konserleri Eleştiren Suudlu Alim Tutuklandı!
Konserleri Eleştiren Suudlu Alim Tutuklandı!

Konserleri Eleştiren Suudlu Alim Tutuklandı!

​​​​​​​Suudli Alim Şeyh Ömer el-Muqbil, veliaht prens Muhammed bin Selman’ın reform(!) kapsamında çağırdığı yabancı sanatçıların ülkede konser vermesini eleştirdiği için tutuklandı.

11 Eylül 2019 Çarşamba 21:11A+A-

HAKSÖZ HABER

The New Arab’ın haberine göre, Qasım Üniversitesi’de İslam Hukuk alanında profesör olan Şeyh Ömer el-Muqbil, ülkede yapılan batılı tarzı konserleri eleştirdiği için Suud rejimi tarafından tutuklandı.

Haberde, son dönemlerde Suudi Arabistan rejimine eleştiri yapan alimlerin tutuklandığı ve hapishanelerde zor şartlar altında yaşadığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl, prens Selman liberalleşme ve reform kapsamında Mariah Carey, 50 Cent, Janet Jackson ve Sean Paul gibi batılı müziğin temsilcisi olan sanatçıları ülkeye davet edilmişti.

“2030 Vizyonu” kapsamında ülkede batılı yaşam tarzını inşa etmeye çalışan prens Selman, yapılan eleştirileri çok şiddetli cezalandırıyor.

Eylül 2017’den beri batılı yaşam tarzının ülkede ikame edilmesini eleştiren 20 alim dış güçler adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Daha sonraki aylarda, 200’ün üzerinde Suud vatandaşı benzer gerekçelerle gözaltına alındı.

Riyad yönetimi ayrıca, daha önce de rejime eleştiri yapan ve İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda hunharca öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın faili olmakla suçlanıyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum