1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Konferans Valilik Kararıyla Yasaklandı
Konferans Valilik Kararıyla Yasaklandı

Konferans Valilik Kararıyla Yasaklandı

Ortadoğu’da Neler Oluyor?” konferans Ankara valiliği tarafından gayri hukuki sebeplerle yasaklandı.

26 Haziran 2011 Pazar 15:45A+A-

Köklü değişim dergisi tarafından Ankara’da düzenlenmesi planlanan “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” konferans Ankara valiliği tarafından gayri hukuki sebeplerle yasaklandı.

 

Konu üzerine Köklü Değişim dergisi tarafından yapılan açıklama:

“Ortadoğu’da Neler Oluyor?” konulu konferansımız Ankara Valiliği’nin kararıyla YASAKLANMIŞTIR. Valilikçe verilmiş kararın metninde “Söz konusu kapalı yer toplantısı, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince valiliğimizce YASAKLANMIŞTIR.” ibaresi yer almaktadır.

Dergimizin kurulduğu 2004 senesinden bugüne kadarki faaliyetlerinin hiçbirinde herhangi bir taşkınlık, herhangi bir hadise vuku bulmamış olmasına rağmen Valilik Makamı’nca verilmiş bu karar, insaf, vicdan sahibi insanlarca şaşkınlıkla karşılanmıştır.

• Zira Köklü Değişim Dergisi’nin hiçbir faaliyetinde insanların güvenliğini tehlikeye düşürecek herhangi bir şey sözkonusu olmamıştır. Tüm faaliyetlerini yasal mercilerden gerekli izinleri alarak ve gerekli bildirimlerde bulunarak yaptığından kamu düzenine zarar verecek herhangi bir unsur meydana gelmemiştir. Bu faaliyetlerde herhangi bir suç işlenmemiş, genel sağlık, genel ahlak bozulmamış ve başkalarının hak ve özgürlüklerine müdahalede bulunulmamış, müdahale çağrısı yapılmamıştır.

• Zira konusu, Ortadoğu’da vukua gelen hadiseler olan bir konferansın yasaklanmasını anlayabilmiş değiliz. Suriye konusunda susmayı, görmezden gelmeyi, kulaklarını tıkamayı görev addeden bir yönetimin söyleneceklerin, Türkiye’nin yeni siyasî konseptine aykırı düşeceği endişesi yüzünden mi verilmiştir bu yasaklama kararı?

• Zira konuşmacı konukları, tüm toplum nezdinde bilinen, saygın kişiler olmasına rağmen bu konferans, hangi kamunun düzenini bozacaktır. Kamu adına(!) karar veren Valilik mercii bu kararıyla, kamunun güvenliğinden daha ziyade adeta kendi evhamlarını belgelemiştir.  

• Normalde bilgilendirme dilekçesi istenmesiyle iktifa edilmesi gerekirken, Köklü Değişim’e özel olarak 2911 sayılı yasa gerekleri talep edilmiştir. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Köklü Değişim’e olan yanlı bakışını yansıtmak için yeterlidir.

Aşağıda tam metnini bulabileceğiniz bu karar hakkındaki hükmü siz muhterem okurlarımıza bırakıyoruz. Ayrıca buradan da konferansımıza gelecek olan tüm konuklarımızdan elimizde olmayan bu yasaklama kararından dolayı özür diliyoruz. İsterdik ki Ortadoğu meselesi gerektiği gibi irdelensin ve söylenmesi gerekip de söylenemeyenler burada haykırılsın… Ama olmadı maalesef…

Köklü Değişim Dergisi olarak Valilikçe verilmiş bu kararı esefle kınadığımızı bildirirken, okurlarımıza ve takipçilerimize de hak sözü söyleme noktasında hiçbir çekincemizin olmadığını dost-düşman herkese bu vesileyle de buradan ilan etmek istiyoruz…

Köklü Değişim Dergisi

HABERE YORUM KAT

5 Yorum