1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kobani Eylemleri Mağdurlarından İç Güvenlik Paketine Destek
Kobani Eylemleri Mağdurlarından İç Güvenlik Paketine Destek

Kobani Eylemleri Mağdurlarından İç Güvenlik Paketine Destek

IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının yakınları, İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşmasını istiyor.

03 Mart 2015 Salı 20:29A+A-

IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının aileleri, İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşmasını talep etti.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim olaylarında hayatını kaybeden Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26) ve Hüseyin Dakak'ın (19) yakınları ile aynı saldırıda yaralı olarak kurtulan Yusuf Er, İç Güvenlik Paketi'ne destek verdiğini bildirdi.

Saldırıya ölen Hasan Gökgöz'ün babası Mehmet Gökgöz, AA muhabirine ateşlenen bir tabancının bir kişinin, molotofkokteylinin birçok kişinin ölümüne sebep olabileceğini söyledi.

"Benim oğlumu öldürenlerin hepsinin yüzü kapalıydı eğer yüzleri kapalı olmasaydı onları tanıyabilirdik" ifadesini kullanan Gökgöz, gösteride yüzünü kapatanlara en az 10 yıl hapis cezası verilmesini talep etti.

Olayların yaşandığı gün hastaneye gitmek isterken yüzü kapalı bir genç tarafından aracının durdurulduğunu anlatan Gökgöz, şöyle konuştu:

"Hastaneye gitmemize izin vermedi, bizi ölüme terk etti. Oğlunun öldürülmesinden sonra geceleri uyuyamıyorum. Oğluma yapılan işkenceler aklıma geldiği zaman uyuyamıyorum. Pakette sadece bir maddeyi sakıncalı buluyorum. O da polise verilen yetkilerdir. Geçmişte polisin yetkisi nedeniyle keyfi uygulamalar yaşandı. Tekrar aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum."

Gökgöz, paketin yasalaşmasını istediğini vurgulayarak, "AK Parti, CHP ve HDP'ye karşı geri adım atarsa ve bu paketi çıkarmazsa yazıklar olsun. İnanıyorum ki Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AK Partili milletvekilleri her şeye rağmen bu paketi çıkarır" dedi.

"Geç kalınmış bir paket"

Olaylarda öldürülen Hüseyin Dakak'ın babası Öztekin Dakak ise puşi bağlayıp insanları sokağa çağıran ve esnafa kepenk kapatanlara yönelik yasa çıkarılması gerektiğini belirtti.

6-7 Ekim olaylarda çocuğunu balkondan atanların çoğunun yüzünün kapalı olduğunu ifade eden Dakak, "Geç kalınmış bir paket. Bu paket daha önce çıkmış olsaydı bu olaylar olmazdı, çocuklarımız öldürülmezdi" ifadelerini kullandı.

"Saldıranların yüzü kapalıydı"

Saldırıda yaralı kurtulan Yusuf Er, paketin daha önce yasalaşması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Daha önce yasa çıksaydı 6-7 Ekim olayları yaşanmazdı. Bana ve arkadaşlarıma saldıran kişilerin yüzleri kapalıydı. Başka Yasin, Hasan, Hüseyin ve Riyadların katledilmemesi için bu paketin yasalaşmasını istiyorum."

"İnsanların canına ve malına teşebbüs ettiler"

Yasin Börü'nün amcası Mustafa Börü ise paketin, halkın sıkıntılarını giderme amacıyla çıkarıldığını belirtti.

Geçmişte PKK ile JİTEM'in birlikte hareket ettiğini ve bölgedeki dindar halkın sürekli zulme maruz kaldığını öne süren Börü, cezaevinde halen dindar insanların yer aldığını söyledi.

Bölgede izinsiz gösterilerde yer alan göstericilerin yüzünü kapatıp, molotofkokteyli attığını anımsatan Börü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"6-7 Ekim olaylarında her tarafı yağmaladılar, insanların canına ve malına teşebbüs ettiler. Yüzleri kapalı olanlar da vardı. İnanıyorum ki o gün yüzleri kapalı olanlar yasa çıkmış olsaydı belki daha aza inmiş olacaktı veya hiç olmayacaktı. Molotofkokteyli suç sayılmış olsaydı o gün olanlar yaşanmayacaktı."

AA

HABERE YORUM KAT