1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Klas Duruşa İki Örnek: Salah ve Chomsky
Klas Duruşa İki Örnek: Salah ve Chomsky

Klas Duruşa İki Örnek: Salah ve Chomsky

"Şeyh Raid Salah, ahdine sadık kalan örnek ve öncü bir Allah eri. Onu destekleyenlerin arasında da dünyanın bir ucundan kalkıp konuşan Chomsky var..." Ali Değirmenci yazdı...

20 Temmuz 2011 Çarşamba 09:57A+A-

ALİ DEĞİRMENCİ / HAKSÖZ-HABER

Yaklaşık üç hafta süren kanunsuz gözaltının ardından, 18 Temmuz Pazartesi günü Salah’ın serbest bırakılması üzerine, İngiltere'deki İslami Girişim, İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin kararının dünyanın her yerinde Filistinli liderlere ve Filistin davasına savaş açan Siyonist lobi için büyük bir yenilgi olduğunu söyledi.

Raid Salah için Türkiye de dahil olmak üzere, birçok yerde birçok eylem ve etkinlik düzenlenmiş, güzel ve etkin bir dayanışma örneği sergilenmişti. Salah için açıklama yapan ve ona yönelik kötü ve artniyetli muameleleri kınayanlardan biri de Noam Chomsky idi.

*

Şeyh Raid Salah, 1948 yılında siyonist rejim İsrail tarafından işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslami Hareket’in lideridir.

1990′lı yıllarda Ummu’l Fahm şehrinin belediye başkanlığını yapan Salah, özellikle 2003 yılından sonra aktif olarak İslami Hareket’i yönlendirmeye başladı. 2003 yılında yapılan seçimlerde HAMAS adına yaptığı çalışmalardan sonra siyonist rejim istihbaratı tarafından yakın takibe alınan Salah tutuklanarak 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Asılsız suçlamalarla iki yıl hapiste tutulduktan sonra şartlı olarak serbest bırakılan Salah’ın İsrail dışına çıkmasına izin verilmedi.

Son yıllarda ise özellikle siyonist yahudilerin Mescid-i Aksa ve Kudüs’e karşı komplolarını kamuoyuna açıklayan Salah, her zaman en ön safta mücadelesini sürdürmektedir. Mavi Marmara kıyamında da yer alan Raid Salah’ın bu yolculuktaki duruşu, öncülüğü ve Türkiyeli müslümanlara yönelik ilgi ve yakınlığı hakkında, İbrahim Sediyani’nin “Şeyh Raid Salah” başlıklı yazısı okunabilir (Yenisöz, 6 Temmuz 2011).

Şeyh Raid Salah müslümanlar arasında “Mescid-i Aksa’nın Muhafızı” olarak bilinmektedir.

*

Avram Noam Chomsky ise 1928 doğumlu. O da Edward Said gibi aslında ünlü bir dilbilimci.

Rus göçmeni olan ve İbranice öğretmenliği yapan William Chomsky’nin oğlu. Chomsky, ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde dilbilim profesörü olarak görev yapmakta.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

 

HABERE YORUM KAT