1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. KKTC’de Baskıya, Türkiye’de 12 Yaş Sınırına Son!
KKTC’de Baskıya, Türkiye’de 12 Yaş Sınırına Son!

KKTC’de Baskıya, Türkiye’de 12 Yaş Sınırına Son!

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, KKTC’deki Kur’an öğretimine karşı çıkan sendikayı kınarken, Türkiye’deki 12 yaş sınırının da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

08 Temmuz 2010 Perşembe 15:26A+A-

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Kuran eğitimi faaliyetlerini baskın yaparak engelleyen ve öğretmenlerle öğrencileri okullardan atan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası'nın tutumunu kınadı. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Yusuf Tanrıverdi, haklar ve özgürlüklerin kazanılması için mücadele etmesi gereken bir sendikanın Müslümanların din eğitimi almalarını, çocuklarına Kur'an öğretmelerini engellemesini kabul edilemez olarak değerlendirdi. Tanrıverdi, "Rum kesiminde ilkokulda bile başörtülü öğrencilere özgürlük getirilip Yunanistan'ın hemen Türkiye'nin yanı başındaki adalarında camilerde Kur'an kursları faaliyet gösterirken, KKTC'deki öğretmen sendikası Müslüman halkın Kur'an kurslarını basarak cadı avına çıkmıştır. İngiliz sömürgesi döneminde dahi böyle bir baskı yaşanmamışken, 2010 yılında karşılaştığımız bu tablo utanç vericidir. Yasakçı sendikanın bu tutumunu kınıyoruz," dedi.

Tanrıverdi, Kıbrıs'taki baskının Türkiye'de yasakla desteklendiğini hatırlatarak "28 Şubat darbe sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur'an kurslarına katılabilme yaşı 12 ye çıkarılmıştı. Bu değişiklik halen yürürlüktedir ve 28 Şubat'ın bu tortusu, tıpkı başörtüsü yasağında olduğu gibi hiç dokunulamadan bırakılmıştır. Geçen yıl sivil toplumun baskısıyla açıklama yapmak zorunda kalan Bakan Faruk Çelik, yaş sınırının en kısa zamanda kaldırılacağını ifade etmişti, fakat ne yazık ki verilen sözün gereği halen yapılmadı.

Özgür Eğitim-Sen olarak herkesin inandığı gibi yaşama hakkı olduğunu savunuyor, milyonlarca aileyi zora sokarak en temel hak ve özgürlüklerinden birini engelleyen bu kanunun da derhal yürürlükten kaldırılması gerektiğini hatırlatıyoruz." ifadelerini kullandı. 

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

Din eğitiminde KKTC'de baskıya, Türkiye'de yaş sınırına son!

Özgür Eğitim-Sen olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Kuran eğitimi faaliyetlerini baskın yaparak engelleyen ve öğretmenlerle öğrencileri zor kullanarak okullardan atan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası'nın bu tutumunu kınıyoruz.

Hak ve özgürlüklerin önünü açmak için mücadele etmesi gereken sivil toplum örgütlerinin, insanların en temel haklarını şiddet kullanarak engellemeye çalışması esef vericidir.

Rum kesiminde ilkokulda bile başörtülü öğrencilere özgürlük getirilip Yunanistan'ın hemen Türkiye'nin yanı başındaki adalarında camilerde Kur'an kursları rahatlıkla faaliyet gösterebilirken, KKTC'deki öğretmen sendikasının Müslüman halkın Kur'an kurslarını basarak cadı avına çıkması nasıl bir akıl tutulmasıdır?

İngiliz sömürgesi döneminde dahi böyle bir baskı yaşanmamışken, 2010 yılında karşılaştığımız bu tablo utanç vericidir. Yasakçı sendika bu tutumunu derhal terk etmelidir.

Benzer bir sorun ülkemizde de devam etmektedir. Bilindiği gibi 28 Şubat darbe sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur'an kurslarına katılabilme yaşı 12 ye çıkarılmıştı. Bu değişiklik halen yürürlüktedir ve 28 Şubat'ın bu tortusu, tıpkı başörtüsü yasağında olduğu gibi hiç dokunulamadan bırakılmıştır.

Geçen yıl sivil toplumun baskısıyla açıklama yapmak zorunda kalan Bakan Faruk Çelik, yaş sınırının en kısa zamanda kaldırılacağını ifade etmişti. Bu doğru bir girişimdi fakat ne yazık ki verilen sözün gereği halen yapılmamıştır.

Özgür Eğitim-Sen olarak herkesin inandığı gibi yaşama hakkı olduğunu savunuyor, milyonlarca aileyi zora sokarak en temel hak ve özgürlüklerinden birini engelleyen bu kanunun da derhal yürürlükten kaldırılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

YUSUF TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

HABERE YORUM KAT