1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Kışlanın Önü Ölüm Tuzağı
Kışlanın Önü Ölüm Tuzağı

Kışlanın Önü Ölüm Tuzağı

Geçen hafta 8 yaşındaki Baran’ın ölümüne neden olan 34. Motorlu Piyade Tugayı yakınındaki patlamamış mühimmatlar, 2005’te de İsmail’i aramızdan almış.

19 Nisan 2011 Salı 16:39A+A-

Ağrı'da 8 yaşındaki Baran Özyolcu'nun ölümüne neden olan bombanın bulunduğu 34. Motorlu Tugay Piyade Komutanlığı'nın yakınında 2005 yılında da benzer bir olay yaşandığı ortaya çıktı. Aynı yerde buldukları patlamamış mühimmatın infilakı sonucu İsmail Işık (8) yaşamını yitirmiş, Adem (11) ve Emrah Akbay (13) kardeşler de sakat kalmıştı. Avukat Dinçer Aslan, olayla ilgili açılan davanın AİHM'e taşındığını belirtti.

Dört gün önce 34. Motorlu Tugay Piyade Komutanlığı'nın yakınında buldukları patlamamış bombayı kurcalayan çocuklardan Baran Özyolcu yaşamını yitirdi. Özyolcu toprağa verilirken aynı yerde ve aynı şekilde başka bir çocuğun daha can verdiği ortaya çıktı. 2005 yılında Tugayın yakınındaki arazide oyun oynarken buldukları bomba patlayan çocuklardan 8 yaşındaki İsmail Işık (8) yaşamını yitirmiş, Adem (11) ve Emrah Akbay (13) kardeşler de sakat kalmıştı.

Aynı yerde İsmail ölmüş

2005 yılındaki patlamaya ilişkin dava açtıklarını belirten Avukat Dinçer Aslan, şimdiki patlamanın olduğu yer ile 2005'deki yerin aynı olduğunu ifade etti. Aslan, 2005 yılındaki patlamanın ardından hukuki mücadele başlattıklarını ancak her seferinde "kovuşturmaya yer yok" denerek olayın üstünün kapatıldığını söyledi. Dinçer, "Bizler askeriye hakkında suç duyurusunda bulunduk. Ancak Ağrı Askerî Savcılığı, askeri personelin kusurunun bulunmadığı tesbiti ile takipsizlik kararı verdi. Herhangi bir kovuşturmaya yer yoktur denildi" dedi. Olayı daha sonra Erzurum Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdüklerini ifade eden Aslan, mahkemenin Savunma Bakanlığı'nı suçsuz bulduğunu kaydetti. Aslan bunun üzerine davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdıklarını bildirdi.

Patlamamış mühimmat var

Olayın meydana geldiği yerde askeriye tarafından sürekli atış talimleri yapıldığını belirten Aslan, şöyle devam etti: "Atışlar yapıldıktan sonra kimse gidip inceleme yapmıyor. Bu da çocuklar oraya gidip oynadıklarında veya gezdiklerinde ölümlerine sebep oluyor. Çocukların artık ölmemesi için bu kışlanın ya oradan kaldırılması gerekiyor ya da etrafının temizlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

RECEP ÇİRİK / TARAF

HABERE YORUM KAT