1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor
Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor

Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor

​​​​​​​Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiğini değiştirme zorunluluğu 1 Aralık'ta başlıyor. Lastiğin değişim ücreti, ebada göre 60 ile 125 lira arasında değişiyor.

29 Kasım 2020 Pazar 17:10A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

Zorunluluk 1 Aralık'ta başlayacak

Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2021'e kadar devam edecek.

Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yüzde 9,11 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2021 itibarıyla güncellenecek.

Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiğine geçilmeli

Kendini iyiden iyiye göstermeye başlayan kış şartları nedeniyle yol koşullarında ulaşımın sağlıklı ve güvenli sürdürülmesi için kış lastiği zorunluluğunun önemine dikkati çekiliyor. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi öneriliyor.

Kış lastiklerinin, 7 ile eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip olduğu aktarılıyor. Kış lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağladığı ve fren mesafesini yüzde 50'ye kadar kısalttığı vurgulanıyor.

60 liradan başlıyor, 250 liraya kadar çıkıyor

Otomobillerde kış lastiği fiyatlarının ebatlarına göre değiştiğini vurgulayan firma yetkilisi Erkal Özürün, şunları kaydetti:

"Türkiye'de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri, 400 ila 650 lira fiyat aralığında satışa sunuldu. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 100 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 150-250 lira olarak uygulanıyor."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT