1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Kırmızı Kitap” Değişti! Peki...
“Kırmızı Kitap” Değişti! Peki...

“Kırmızı Kitap” Değişti! Peki...

Kamuoyunda Kırmızı Kitap ve gizli anayasa olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi, geçen ay önemli bir değişimden geçti. Peki, ya Milli Güvenlik Bilgisi ders kitabı?

31 Aralık 2010 Cuma 10:25A+A-

Kırmızı Kitap değişti ama millî güvenlik kitabındaki tehditler aynı...

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde daha önce düşman tanımı içinde yer alan Yunanistan, İran ve Suriye bu kapsamdan çıkarıldı. Halkın kendisini ve İslami inancını iç tehdit olarak gören "irtica" kavramı da Kırmızı Kitap'ın dışında kaldı. Yerine 'silahlı şiddet yanlısı' gibi ifadeler konuldu. Ancak söz konusu değişim liselerde okutulan milli güvenlik bilgisi ders kitaplarına hâlâ yansıtılmadı.

"Komşular Tehdit, İsrail Yararlı"

Zaman gazetesinden İlyas Koç'un haberine göre "Türkiye'nin Konumu ve Çevre Ülkelerle İlişkiler" başlığı altında adı geçen ülkeler milli güvenlik bilgisi ders kitaplarında hâlâ dış tehdit olarak sunuluyor. İsrail'le ilişkilerin ise 'son dönemde karşılıklı yarar temelinde siyasi, ekonomik, bilimsel ve askeri alanlarda çok yönlü bir gelişme gösterdiği' vurgulanıyor.

"Türkiye'ye Yönelik Tehditler" bölümünde de uzun uzun irticai faaliyetlerden bahsediliyor ve bunun ülke için büyük bir tehdit olduğu yazıyor. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ndeki (MGSB) dış tehditler bölümünün, 'komşularla sıfır problem' çerçevesinde yeniden düzenlendiği iddia edilmişti. Buna göre, Yunanistan, İran ve Suriye'nin Türkiye için öncelikli tehdit olmaktan çıktığı belirtilmişti. İsrail'in de dış tehdit olarak gösterildiği öne sürülmüştü. Liselerde okutulan milli güvenlik bilgisi ders kitabındaki bilgilerle Kırmızı Kitap'ın içeriğinin çelişmesi, kitabın güncel gelişmeler ışığında yeniden yazılması gerektiği iddialarını gündeme getirdi.

Milli güvenlik bilgisi ders kitabının dördüncü bölümünde, Türkiye'nin komşuları ile olan ilişkileri tek tek ele alınıyor. Yunanistan'la ilgili kıta sahanlığı ve hava sahası sorunlarına, Fener Rum Patrikhanesi ve Heybeliada Ruhban Okulu meselesi gibi sorunlara değiniliyor. Kırmızı Kitap'ta ise Yunanistan'la yaşanan karasuları sorununun öncelikli tehdit olmadığı ve iki ülke arasındaki işbirliğinin vurgulandığı iddia ediliyor.

İran'la ilgili olarak, "Türkiye'nin Batı Bloğu içinde yer alması, Türkiye'nin İran-Irak savaşında izlediği tarafsızlık politikası, İran'ın ülkemizi, 'devrim ihraç politikası' içerisinde görmesi gibi sorunlar iki ülke arasındaki yaşanmış temel sorunların kaynağını oluşturmaktadır." değerlendirmeleri yapılıyor. Kırmızı Kitap'ın son halinde, İran'ın geçmişteki gibi büyük bir tehdit olarak görülmediği öne sürülüyor.

Kitapta İsrail ile ilişkilerin yer aldığı bilgiler de güncellenmedi. Türkiye-İsrail ilişkilerinin son dönemde karşılıklı yarar temelinde, her alanda çok yönlü bir gelişme gösterdiği işlenen kitapta, "Bölgedeki şartların normalleşmesi durumunda, İsrail ile mevcut işbirliğimizin, Ortadoğu'daki diğer ülkeler için de örnek teşkil edeceğine inanılmaktadır." ifadeleri yer alıyor. Oysa Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nden sızan bilgilerde İsrail'in bölgede silahlanma yarışına girmesinin Türkiye'nin güvenliğini tehdit ettiği iddia edilmişti.

"İrtica" da hâlâ ders kitabında

Milli güvenlik bilgisi kitabının "Türkiye'ye Yönelik Tehditler" alt başlığında uzun uzun irticaî faaliyetlerden bahsediliyor ve bunun Türkiye için büyük bir tehdit olduğu vurgulanıyor. Oysa Kırmızı Kitap'ta "irticai faaliyetler" gibi soyut kavramlar yeniden tanımlanıp somutlaştırıldığı ve "irtica" kavramının çıkarılarak yerine 'silahlı şiddet yanlısı terör örgütlerinin' konulduğu öne sürülüyor.

***

MİLLİ GÜVENLİK BİLGİSİ DERS KİTABININ İÇERİĞİYLE İLGİLİ GENİŞ BİR DEĞERLENDİRME, HAKSÖZ DERGİSİNİN ARALIK 2010 TARİHLİ 237. SAYISINDA KENAN ALPAY TARAFINDAN "OKULLARDAKİ MGSB" BAŞLIĞIYLA KALEME ALINMIŞTIR.

HABERE YORUM KAT