1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Kılıçdaroğlu Şebbihalıkta Israrcı
Kılıçdaroğlu Şebbihalıkta Israrcı

Kılıçdaroğlu Şebbihalıkta Israrcı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya’ya asker gönderilmesini eleştirerek, Esed, Sisi ve İran ile kolkola girilmesi gerektiğini belirtti.

10 Ocak 2020 Cuma 02:23A+A-

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İran-ABD geriliminin, Ortadoğu’da vekalet savaşlarının geldiğini noktayı gösterdiğini ve Ortadoğu’nun vekalet savaşlarından kurtarılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, aktif olması gereken ülkelerin Türkiye ve İran olması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin dış politikasının 180 derece değişmesi gerektiğini, dış politikadaki yanlışın, dış politikasın kişisel çıkar üzerine inşa edilmesiyle başladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Suriye’ye girildi ne oldu? Faturayı kim ödedi? Erdoğan gerekirse 40 milyor dolar daha öderiz diyor. 40 milyar doları cebinden mi ödüyorsun? Mısır’la niye kavga ettik? Doğu Akdeniz’e gemi gönderdik ne oldu? Libya ile anlaşma yapalım dediler, destek verdik. Keşke zamanında yapsaydınız dedik” dedi. 

Kaddafi’nin Erdoğan’a 2012’de 250 bin dolar ödül verdiğini ve Erdoğan’ın bu parayı insan hakları konusunda çalışan derneklere bağış olarak vereceğini söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, “250 bin doları hangi derneğe bağış olarak verdi? Vermedi. 250 bin doları aldı ve bağışlamadı” ifadelerini kullandı. Libya’ya asker gönderilmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Fizan çöllerinde bizim askerimizin ne işi var? Bizim askerimizin kanının Libya çöllerinde dökülmesini istemem” dedi. Libya farklı güçlerin gönderileceği iddialarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Kim o başkaları. Bir sürü iddia var. Üç aşağı beş yukarı kimlerin gönderileceğini de biliyorum. O güçlerin finansmanını kim sağlıyor? O zaman niye asker gönderiyoruz? Suriye’de ÖSO var. Bunların hepsinin eli kanlı. Bunların bir kısmını gönderdiler” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan’ın, Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti ile Hafter arasındaki arabulucuk tekliflerini eleştirdiğini, Putin geldiğinde Birleşmiş Milletler’e arabulucuk teklif edildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Benim dediğim noktaya niye geldin? Putin’den ders alıyorsun, Putin’in dediklerini tekrar ediyorsun. Devlet yönetmesini bilmiyorlar” dedi. Ege adalarının işgal altında olduğunu ve Yunan askerlerinin bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Nerede bu milli kahraman? Nerede bu dünya lideri. Erdoğan, Türkiye’ye Mavi Vatan’ı kaybettirecek olan tek kişidir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT