1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu: Niye Hutbe Var da Atatürk Yok?
Kılıçdaroğlu: Niye Hutbe Var da Atatürk Yok?

Kılıçdaroğlu: Niye Hutbe Var da Atatürk Yok?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hedef aldı.

18 Mart 2015 Çarşamba 07:46A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te düzenlenen grup toplantısında partililere seslendi.

Konuşmasının bir kısmında Atatürk'ün İsmet İnönü'ye gönderdiği yazıyı okuyan Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün Orman Çiftliği'ni hazineye bağışladığını söyledi. Atatürk'ün "Gerekirse bu millete canımı veririm" dediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'na hakaretlerle yüklendi.

Kılıçdaroğlu "Diyanet Vakfı, camilerde hutbe indiriyor, güzel bir şey yapıyor. Ama bir şeyi yapmıyor, en azından Atatürk’e bir rahmet okutur insan. Canımı veririm diyor Türkiye için ve siz onu görmezden geliyorsunuz" şeklinde tepki gösterdi. Çanakkale Savaşları'nın yüzüncü yılı. Mustafa Kemal Atatürk’ün çabalarını biliyoruz. O günün genç askerlerine ‘size ölmeyi emrediyorum’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Diyanet Vakfı, camilerde hutbe indiriyor, güzel bir şey yapıyor. Ama bir şeyi yapmıyor, en azından Atatürk’e bir rahmet okutur insan. Canımı veririm diyor Türkiye için ve siz onu görmezden geliyorsunuz.

Başındaki kişiye söylüyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başında olan kişiye sesleniyorum. Bütün devlet büyüklerine rahmet okutmak zorundasınız, özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına okutmak zorundasınız. Sen acaba mal varlığını bu millete adadın mı? Sen bu millet için mücadele ettin mi? Koltuğunda oturuyorsan o oturduğun koltuk da Mustafa Kemal’in sayesinde.

Siz nasıl bu kadar nankör olabilirsiniz? Din adamısınız siz. Herkese sevgiyle yaklaşmak zorundasınız. Geçmişimizi yüceltmek zorundasınız. Şehitlerimize, gazilerimize saygı duymak zorundasınız. Bir Mustafa Kemal’i düşünün. Avustralya’dan gelen askerler için annelerine sesleniyorum “onlar bizim evlatlarımızdır” diyor. İşte büyüklük yücelik budur, din budur iman budur işte.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum