1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu Başörtüsü İçin Yine Söz Verdi
Kılıçdaroğlu Başörtüsü İçin Yine Söz Verdi

Kılıçdaroğlu Başörtüsü İçin Yine Söz Verdi

Türkiye'ye dönmeden konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, türban sorununu çözmede kararlı olduklarını söyledi.

22 Eylül 2010 Çarşamba 12:50A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer bir ülkede bir sorun varsa o sorunlara hiçbir siyasi partinin kayıtsız kalmamasını istiyoruz. Türban da bu sorunlardan birisi ve biz bu sorunu çözmeye de kararlıyız." dedi.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Kemal Kılıçdaroğlu, türban sorununu çözmenin muhalefet partilerinin değil, iktidarın görevi olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bir soruya cevap veren CHP lideri, "Yenileşmenin ve dinamizmin motoru olmak istiyoruz. Yeni anayasayı, hak ve özgürlüğün genişletilmesini o nedenle söylüyoruz." dedi.

Başörtüsünün ülkenin sorunlarından biri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu soruna hiçbir partinin kayıtsız kalamayacağını dille getirdi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Sorunları çözmek tabii muhalefet partilerin görevi değil, iktidar partilerin görevi. Biz göreve, sorunu çözmeye talip olmak istiyoruz. Onun için iktidarı istiyoruz. İktidar olalım ki, var olan, kronikleşmiş sorunları çözelim istiyoruz."

Muhalefetin tümüyle çözümlere kapalı olduğu gibi bir düşünceye sahip olduğunu düşünmediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Demokrasilerin olmazsa olmaz unsuru uzlaşmadır, dayatma değildir. Biz hak ve özgürlüklerin genişletilmesi açısından, sağlıklı bir anayasanın oluşması açısından, yüzde 10 barajın ve YÖK'ün kaldırılması gibi, pek çok düzenlemeyi eğer uzlaşma kültürü gelişe bilirse biz destek vermeye hazırız."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine referandumda tüm sandıklardan tutanak almamış olmalarını bir eksiklik olarak nitelendirdi. Kılıçdaroğlu, amaçlarının tüm sandıklardan bilgileri alabilmek ve bunu bilgisayar ortamından genel merkeze aktarmak olduğunu söyledi.

Kaynak: Cihan

HABERE YORUM KAT