1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu Bakın Niçin Türban Diyormuş…
Kılıçdaroğlu Bakın Niçin Türban Diyormuş…

Kılıçdaroğlu Bakın Niçin Türban Diyormuş…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “başörtüsü” dediği soruna neden “türban” dediğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Türban saçı tamamen kapatır, başörtüsünde ise saçlar görülebilir” dedi.

02 Ekim 2010 Cumartesi 09:31A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aksine soruna "başörtüsü" değil, de neden "türban" dediğini anlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

 "Ben Sayın Başbakan'la görüşmemde türban kelimesini kullandım. Ben türban diyorum çünkü başörtüsü ile türban birbirinden farklıdır. Aralarındaki temel fark başörtüsü geleneksel bir örtüdür, Anadolu kadınının başını örttüğü ancak örterken 'Aman saçımın hiçbir teli görünmesin' kaygısı taşımadığı bir örtüdür.

Başörtüsü başı örtüyor ancak saçları tamamen kapatmıyor. Türban ise saçları tamamen kapatmak için kullanılıyor. Bu arada şunu söylemeliyim ki ben türban takana da saygı duyarım. Onun tercihidir.

Mesela Pakistan. Resmi adı ne? Pakistan İslam Cumhuriyeti. Yani İslam o ülkenin resmi adında var. Adında bile İslam olan ülkenin eski Başbakan'ı Benazir Butto'nun örttüğü türban değil başörtüsüydü. Yani (Kılıçdaroğlu eliyle başından inen bir örtüyü işaret ederek) saçının her telini kapatmıyor. Saçlarının bir bölümü gözüküyor. İran da İslam cumhuriyetidir. Orası da İslam kurallarının geçerli olduğu bir ülkedir. Orada da kadınlar türban değil başörtüsü kullanıyorlar. Yani saçlarının bazı bölümleri gözükebiliyor. İşte fark budur. Ben bu yüzden saçın her telini kapatana türban, başörtüsüne de başörtüsü diyorum."

Hatırlayacaksınız Başbakan Erdoğan Kılıçdaroğlu'nun 'seçimden önce yeni anayasa' önerisine 'O zaman başörtüsü ile başlayalım' cevabını vermişti.

Türban'ı ayrı bir maddede ele almayacağız. Çünkü ben anayasaya din ekseninde değil, hak ve özgürlükler ekseninde bakıyorum. Dolayısıyla bütün konuları birlikte ele almalıyız."

HABERE YORUM KAT