1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Kıdem Tazminatı Tartışmalarında Son Durum
Kıdem Tazminatı Tartışmalarında Son Durum

Kıdem Tazminatı Tartışmalarında Son Durum

​​​​​​​Kıdem tazminatıyla yeni düzenleme bir kez daha gündeme gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili işveren ile işçi sendikalarının mutabakata varması gerektiğini söyledi.

30 Haziran 2020 Salı 10:49A+A-

BBC Türkçe’nin haberi:.

İşveren sendikalarından şu ana dek konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ancak işçi sendikaları DİSK ve Türk-İş bugün kıdem tazminatı değişikliğine karşı 81 ilde bildiri okuyarak eylem gerçekleştirdi.

İşçi sendikaları yetkilileri ayrıca, şu ana dek basında yer alan haberlerden ve Anadolu Ajansı'nın (AA) 15 Haziran'da servis ettiği haberdeki detaylardan çıkarımda bulunduklarını ifade ediyor. AA'nın haberine göre, işçinin kıdem tazminatının içerisindeki işveren katkı payı ile devlet katkısı toplamının yüzde 50'si TES sigorta hesabına aktarılacak, yüzde 50'si çalışanın hesabında kazanılmış hak olarak tutulacak.

Katılımcı, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak. Çalışan istifa ettiğinde bireysel fon hesabındaki tutarlar kazanılmış hak olarak kendisinde kalacak. 60 yaşını doldurmamış katılımcılara, ilk konut edinimi, evlilik (bir kereye mahsus), ağır hastalık ve işsiz kalınması (bir defaya mahsus) sebeplerinden her biri için TES hesabında bulunan birikim tutarının yüzde 10'unu geçmemek şartıyla ödeme yapılabilecek.

Emeklilik haricinde ödeme oranı toplamı yüzde 30'u geçemeyecek ve kalan tutar aylık olarak ödenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kaynakları da, taslağın hazırlanması için önce işveren ve işçi sendikalarının mutabakatı ve ortak çalışmasının beklendiğini belirtiyor.

İşçi sendikaları ne diyor?

HABERE YORUM KAT