1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. KHK’lı Küçüközyiğit’in akıbeti Meclis gündeminde
KHK’lı Küçüközyiğit’in akıbeti Meclis gündeminde

KHK’lı Küçüközyiğit’in akıbeti Meclis gündeminde

KHK ile görevinden uzaklaştırılan ve 29 Aralık günü Ankara Maltepe’deki ofisinden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan eski Başbakanlık raportörü Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in akıbeti TBMM gündemine taşındı.

18 Ocak 2021 Pazartesi 16:33A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2 haftadan uzun süredir kendisinden haber alınamayan Küçüközyiğit ile ilgili olarak TBMM’deki İnsan Hakları Komisyonu’ndan araştırma yapılmasını talep etti.

Euronews'e konuşan Ömer Faruk Gergerlioğlu, “3 polisin, 3 farklı ifadesi oluyor. Mobese kameralarından istense bulunabilir. İnsan Hakları Komisyonu’na başvuru dilekçesi sundum hala cevap gelmedi." dedi.

Küçüközyiğit’in kızı Nursena: Aile olarak endişeliyiz

Kaçırıldığı düşünülen Küçüközyiğit’in kızı Nursena, euronews'e aile olarak babalarının akıbetinden ciddi endişe duyduklarını belirtti.

Yurttaşların talep, ihbar ve şikayetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla 2015 yılında kurulan web servisi CİMER’e 1 Ocak’ta, karakola ise 31 Aralık’ta başvurduklarını kaydeden Nursena Küçüközyiğit şunları söyledi: “Yeni savcı atandı. İşlemlerin pazartesi günü (18 Ocak) başlamasını ümit ediyorum. Normalde babamın kaybolduğu yer çok işlek ve kameraların yoğun olduğu bir yer. Polislerin gelip baktıklarını söylediler. Şu an resmi bir kurumdan bir cevap almadık. Sadece 6 Ocak’ta bir polis geldi, babamın aracının bir çiftlikte göründüğünü söyledi. O polisten sonra başka bir polis geldi, o da aracın 29 Aralık’tan bu yana kaydı olmadığını söyledi. En son 11 Ocak’ta bir polis gelip aracın çevre yolunda gözüktüğünü söyledi ama bu bilgilerin hangisi doğru bilmiyoruz."

Avukat Adem Kaplan: Son çare AYM

Ailenin avukatı Adem Kaplan, gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanacaklarını söyledi.

Kaplan, savcı atandıktan sonra kamera kayıtlarını inceleyeceklerini belirterek gerektiği takdirde süreci Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını belirtti.

Euronews'e konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü temsilcisi - Emma Sinclair-Webb ise kaçırılma iddialarının yakın takipçisi olacaklarını belirterek, “Küçüközyiğit ile ilgili kaçırılma olayına ilişkin tüm iddiaların Türk hükümeti tarafından ciddiyetle soruşturulması gerekiyor." dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum